Ana Sayfa

>

Haberler

>

Güncel Haberler

Türk hazır giyim sektörü CPM Moskova fuarında

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği tarafından 19-22 Şubat 2018tarihleri arasında Rusya’nın Moskova şehrinde düzenlenen Collection Premiere Moscow, yoğun ilgi oldu. 78 Hazır giyimci başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen alıcılarla görüştü. Doğu Avrupa'nın önde gelen uluslararası moda fuarlarından CPM Moskova, 1.000'in üzerinde markanın katılımıyla gerçekleşti. Yılda iki gerçekleşen CPM’de kadın, erkek ve çocuk giyiminin yanı sıra triko, deri, kürk, aksesuar, ayakkabı, iç çamaşırı ve plaj giyimi alıcılara sunulmaktadır.CPM Moskova fuarı yüksek pazar potansiyeli ile pek çok alıcının siparişlerini verdiği uluslararası bir ticaret merkezi olarak konumlandırılıyor. Fuara,İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi,İHKİB yönetim kurulu üyesi, fuar komite başkan yardımcısı, LASİAD yönetim kurulu başkan yardımcısı Ercan Hardal katılım gösterdi. 

Rusya’da perakende sektörü hızla gelişiyor

Rusya, yıllık 25 milyar dolar civarında ihracat yaptığı Türkiye ile önemli bir ticari ortağı… Rusya’da perakende sektörü hızla gelişiyor. 2000 yılından itibaren yıllık ortalama büyüme oranının %10-15 olduğu tahmin ediliyor. Perakendecilikteki gelişmeler, Moskova dışındaki büyük kentlere doğru yayılma trendi içinde. Rusya’ya Türk Hazır giyim ihracatı 500 milyon dolar, toplam tekstil ihracatı ise 1 milyar dolar civarında gerçekleşiyor. Bu veriler Türkiye’nin; hazır giyimde Rusya’nın 3. İthalatçısı, tekstil ürünlerinde ise 2. Büyük ithalatçısı konumunda olduğunu gösteriyor.Rusya son yıllarda Türk markalarının en çok mağaza açtığı ülke olarak dikkat çekiyor.

Yoğun katılım…

Yılda iki kez gerçekleştirilen ve Doğu Avrupa'nın en önemli uluslararası moda fuarı olan ve bu dönem 30.su düzenlenen CPM’e İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) milli katılımıyla Bisa, Mees, Phardi, Of White ve Climber gibi markaların da yer aldığı 78 Türk firması katıldı. 78 Türkiye firması içinden 14 adet firma Dosso Dossimarkası ile birlikte bir satış organizasyonu düzenleyerek satışlarını arttırmaya ve Rusya pazarına girmeye çalıştırlar. Ayrıca FİMKA grubu da 12 marka ile grup katılımı gösterdi.

 

Türk hazır giyim sektörü CPM Moskova fuarında - Laleli Dergisi