Ana Sayfa

>

Kültür - Sanat

>

Ajanda

‘Yunus Dilinden’ projesi dünyaya açılıyor

Ömrünü Hak aşkına ve tasavvuf yoluna adayan, Anadolu tasavvuf geleneğinin en önemli temsilcilerinden büyük Türk halk bilgesi Yunus Emre yeniden hayat buluyor. Yunus Emre’nin hayatı ve eserleri, ‘Yunus Dilinden’ adlı uluslararası çapta çok yönlü bir kültür-sanat projesiyle tüm dünyaya sunulacak. ‘Yunus Dilinden’ projesinde ünlü halk ozanının deyişleri ve nefeslerinin toplandığı iki albüm, ‘Yunus Emre’ kitabıyla birlikte birleşip dev bir eser halinde sunulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 4 aşamada hayata geçirilecek proje, 24 Ocak Çarşamba akşamı 19.00’da Ankara’daki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek konser ve görsel sahne etkinliği ile başladı.

‘Yunus Dilinden’ projesi önce Yunus Emre’yi sonra da onun dilinde hayat bulan Anadolu ruhunu, irfanını ve kültürel derinliğini ortaya koyma yolunda Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar ÜniversitesiRektörüsanatçı-akademisyenProf. Dr. Erol Parlak tarafından hazırlandı.

“Uluslararası Çapta Çok YönlüSanat Etkinliği Olarak Planlandı”

Prof. Dr. Erol Parlak,“Anadolu inanç geleneğinin baş temsilcilerinden Yunus Emre'nin, gerek kültürümüzdeki yeri gerekse duygu ve düşünce dünyasının derinliği açısından hakkını vermeyi amaçlayan geniş kapsamlı bir projeyi hayata geçirdik. Gelecek dönemde özellikle kitap çalışmasını yabancı dillere çevirerek ve yurtdışındaki ülkelerde konserler düzenlenerek “Yunus Dilinden” projesini dünyaya taşımayı hedefliyoruz.”

 

‘Yunus Dilinden’ projesi dünyaya açılıyor - Laleli Dergisi