Ana Sayfa

>

Kültür - Sanat

>

Gezi

Bir Zamanların İhtişam Merkezi: Ani

Etrafımız paha biçilmez kültürel güzelliklerle çevrili. Kervansaraylar, medreseler, saraylar bunların başında geliyor. Ani Harabeleri kültürel mirasımızın en göz önünde olanları arasında sayılabilir. Ani harabeleri, Kars’a 48 kilometre uzaklıkta, Türkiye-Ermenistan sınırına yakın Arpaçay nehri kenarında bulunan kent, Ermeni Bagratuni hanedanlığı döneminde önemli bir güç ve kültür merkezi durumundaydı. UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan antik şehir, 15 Temmuz 2016'da Dünya Mirası Listesi'ne dâhil edildi. Ani Harabelerinin bulunduğu alan "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği", "Binbir Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak da adlandırılıyor.Sayısız depreme ve savaşa tanıklık eden kent, 2011’den beri kazı ve restorasyon çalışmaları ile ayağa kaldırılıyor.

Bir Dönem İpek Yolunun Gözdesiydi…

Yüzyıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ve birçok savaşa tanıklık eden Ani, bir zamanlar bölgenin önemli bir merkeziydi. “1001 Kilise Şehri” olarak da anılan Ani’de, bugüne kadar 40 kilise, şapel ve anıt mezar tespit edildi.Ani Kenti’nde bugüne kadar yaklaşık yirmi dört farklı uygarlık hüküm sürdü. İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı, ticari açıdan zengin bir kent olarak kabul edildi.

Ani Harabeleri bulunduğu zemin sebebiyle üçgenimsi bir şekilde inşa edildi. Bunun nedeni ise yapıldığı arazi üzerinde daha sağlam bir şekilde durmasını sağlamaktı. Yedi giriş kapısı bulunan Ani Harabeleri’nin en önemli kapıları; Kars, Aslanlı ve Sarnıçlı Kapılarıdır. Siyah renkli tüf taşından ve Horasan harcından yapılan bu büyük eser, döneminde birçok savaş kuşatmasına karşı dimdik ayakta durabilmiştir. Ani antik kentinde birçok sur, kale, kiliseler ve camiler bulunmaktadır.Kırmızı taşlarla yapılmış Ani Katedrali’nin 1319’daki bir depremde tavanı, daha sonraki bir depremde ise başka bir köşesi yıkılsa da, bugün bile anıtsallığını koruyor.

Doğu Ekspresi ile Ani Harabelerinin ziyaretçileri de arttı 

2012'de Ankara'dan "Doğu Ekspresi" ve turlarla Kars'a gelen turistler, Cıbıltepe Kayak Merkezi, Çıldır Gölü, Sarıkamış Kayak Merkezi'nin gezdikten sonra, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Ani Harabelerini de görmeden gitmiyor.

 

Bir Zamanların İhtişam Merkezi: Ani   - Laleli Dergisi