Ana Sayfa

>

Kültür - Sanat

>

Gezi

Göynünüz Göynük'te Kalacak...

 

Türkiye'nin 14 Cittaslow üyesi şehrinden biri olan Göynük,Bolu’nun yaklaşık 16 bin nüfuslu bir ilçesi. İstanbul’a ve Ankara’ya 235 km uzaklıkta bulunuyor.Göynük’ün mimarisi oldukça etkileyici.Kentsel SİT alanı ilan edilen kentte yüzün üzerinde tarihi konutun yanı sıra birçok cami, türbe, çeşme, hamam ve şehirle özdeş Zafer Kulesi bulunuyor. Akşemseddin Türbesi inanç turizminde Göynük’ü ilgi çekici bir nokta haline getiriyor.

Kent bozulmayan mimarisi ile geçmişe bir yolculuk gibi...Özellikle, yörenin oluşumuna göre biçimlenmiş sokaklar. Bu sokaklara göre biçimlenmiş bahçe içinde yapılar, kimi bakımlı yemyeşil, kimi tarihin akışına bırakılmış canlı, şirin, sıcak bir yaşantının güneşli güzelliğini veren evler, eski hafifçe yosunlaşmış alaturka kiremitlerin resimsel dokusu içinde birbirinin üzerinden ileriye bakan yapılar, yardımlaşmanın, dayanışmanın en güzel örneği. Büyük konakların bazıları konaklama tesisi olarak hizmet veriyor. Restore edilen konaklar asıllarına sadık kalınarak yapıldığı için kentin genel havasını bozmamış. Belediye tarafından koordine edilen yerel ürünlerin satıldığı pazaryeri kesinlikle görülmeye değer. Göynük’ün tarihi çarşısında buraya özgü olan tokalı dokumalar ve kaşıklar gibi birçok ürün bulabiliyorsunuz.Kaşıkları görünce keşke kaşıkların nasıl yapıldığını da görebilsek dediğiniz anda hem üretim hem satış yapılan dükkanlar imdadınıza koşuyor.

 

Kısa tarihçe...

 

Yörenin ilk yerleşimcileri İskitler ve Traklar'dır. Tarihi, Orta Anadolu ile birlikte gelişmiştir. Göynük Helenistik çağa dek Bitinya egemenliğinde idi. Sonra sırasıyla; Büyük İskender, Roma ve Bizans’ın yerleşim yeri oldu. Osmanlılar'dan önce Selçuklular'ın bir kolu olan Umur Bey Han Beyliği'nin başkentiydi. Osman Bey tarafından 1292 tarihinde Osmanlı topraklarına geçmiştir. 1330 yılında Orhan Gazi'nin oğlu Gazi Süleyman Paşa, Bağdat yolu üzerinde bulunan bu kenti onararak kendi ismiyle anılan camii ve hamamı yaptırmıştır. İstanbul'un alınışında büyük payı olan Akşemseddin Hz. türbesi bu iki eserin avlusundadır.

 

Ne yenir?

 

Tarhana, erişte, düğün çorbaları, keş (kesik) adı verilen bir çeşit peynir, sade-cevizli çörekler, ev ekmeği, yufka ekmekleri, saçak, topalak gibi isimleri olan ev makarnaları, kaşık sapı mantısı, güveç, kuzu doldurma, kavurma gibi et yemekleri, oklava tatlısı, baklava, höşmerim, kabaklı yufka, uhud gibi tatlılar, armut ve üzüm pekmezleri, su ve yufka börekleri, patatesli, patlıcanlı, lorlu, peynirli,kabaklı, ıspanaklı, mantarlı, kıymalı vbpideleri ile peynir veya cevizli gözlemelerini tatmayı ve satın almayı ihmal etmeyin...

 

Nereleri görmeli?

 

Göynük’ün simgelerinden biri olan Zafer Kulesi ilçeye hakim bir tepeye 1923 tarihinde Kurtuluş Savaşı’nın başarılarını ebedileştirmek için anıtsal eser olarak yapılmıştır.Altıgen taş temel üzerine, 3 katlı ahşap yalı baskı mimarisine sahiptir. Tamamen doğal bir göl olan Çubuk gölü çevresinde yürüyüş parkuru bulunmaktadır.Gölden Çubuk Yaylası'na treking yapılmaktadır.Sünnet gölüde görülesi tabii güzelliklerdendir.Fatih Sultan Mehmet’in hocası, zamanının büyük alimi, hekimi, mutasavvıfı ve usta şairi Akşemseddin Hazretleri’nin Türbesi ve Ömer Sıkkınî Türbesi, Süleyman Paşa Camii ve Hamamı tarihi ev ve konaklar dışında kesinlikle görülmesi gereken eserlerdendir.

KUTU****

Cittaslow/Sakin Şehir nedir?

Sahip olduğu tabii güzelliklerini, kendine has kent dokusunu, tarihi ve kültürel mirasını koruyarak, tabii kaynaklarıyla planlı sürdürülebilir büyümeyi ilke edinen şehirlere cittaslow (sakin şehir) deniyor ve Uluslararası Cittaslow(Sakin Şehirler) Birliği’ne üye olunarak bu ilke korunuyor.

Göynünüz Göynük