Ana Sayfa

>

Kültür - Sanat

>

Gezi

Kış Turizminin Merkezi; Erzurum

Her şehrin kendine has bir mevsimi vardır.  Kış ayları gelince akla ilk Erzurum gelir. Beyaza bürünen şehir, masalsı bir yolculuğa davet eder misafirlerini. Palandöken'in eteklerinde kurulmuş olan, Doğu’nun en eski şehri Erzurum'da gezerken Anadolu'nun tarihine keyifli bir yolculuğa çıkılır. Tarihi güzelliğinin yanı sıra kış sporlarının da merkezidir şehir. Coğrafi özellikleri, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi, uzun pistleri ve tesisleriyle dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden biridir. Palandöken Dağları, 1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Palandöken, Konaklı ve Kandilli kayak merkezlerinin bulunduğu Erzurum; buz salonları ve atlama kuleleri ile kış turizmine hizmet etmektedir. Kar yağışının Ekim-Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum’da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmektedir.

Palandöken’e Ne Zaman Gidilir?

Palandökende sezon Kasım ayı sonundan neredeyse Mayıs ayı başına kadar devam etmektedir. Ancak son yıllarda az kar yağışı alması nedeniyle ocak ve şubat ayları dışında gidilecekse hava tahminlerine bakılması gerekir.

Erzurum’da Gezilecek Yerler

Üç Kümbetler

Anadolu’nun Selçuklu mezar yapılarının en güzel örneklerinden biridir Üç kümbetler. Muhteşem mimariye sahip olan bu yapılar, şehrin en önemli tarihi yapılarından biri olup,  yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. 

Tortum Şelalesi

Türkiye’nin en heybetli ve en görkemli şelalesidir. Aynı adı taşıyan Tortum çayından oluşmaktadır. Tortum çayı boyunca farklı güzellikler görebilirsiniz. 20 metre genişliğinde ve 50 metre yükseklikte olan şelalenin debisi oldukça yüksektir.  

Erzurum Kalesi

Bizans İmparatorluğu tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.  Bulunduğu tepede hem dış, hem de iç kaleden meydana geliyor. Günümüze kadar dış kalenin birçoğu yıkılmış.  Dört yöndeki kapıların sadece isimleri kalmıştır. Kalenin duvarları zaman zaman yenilense de kimler ne zaman yenilendiğini belgeleyen bir yazıt bulunmamaktadır.

Fotoğraf: Nuh Alper İnan

Kış Turizminin Merkezi;  Erzurum  - Laleli Dergisi