Ana Sayfa

>

Kültür - Sanat

>

Gezi

Konya’ nın Kalbi Şeb-i Arus’ ta Atıyor

Dünyanın dört bir yanından binlerce insan her yıl, belli tarihlerde Konya’ya koşuyor. 11 Aralık günü başlayan Şeb-i Arus Mevlana'yı Anma Törenleri 17 Aralık gününe kadar sürüyor. Bundan 744 yıl önce vefat etmiş bir insanın ölümünü kutlamak için bir araya gelen binlerce insan her yıl aynı heyecanı uyandırıyor. Eserlerinden esinlenmiş binlerce yerli yabancı turist Konya’yı yakın çevresini ziyaret etmek için önceden rezervasyon yaptırmaktadır. Konya’daki otellerin yüzde 90’ının gelecek sene için dolmaya başladığını bile duyduk.

Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’ nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna’nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir. Mevlana Celalettin Rumi'nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. UNESCO 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etti, Mevlana'nın yarattığı hoşgörülü felsefe bir yıl boyunca çeşitli etkinliklerle anıldı, anlatıldı.
Günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan Mevlana Celaleddin Rumi'nin Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan türbesi, dört fil ayağı sütun üzerine bir Selçuklu şaheseridir. Kubbeyi hadranın ve kalkamı dıştan 16 dilimli bir külahı vardır. Külahla silindir gövdenin birleştiği yerde Ayet-el Kürsi yazılıdır. Kubbe muhtelif motifler süs ve kufi ayetlerle bezenmiştir. Kubbenin altında Mevlâna ve Sultan Veled yatmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda geçtiğimiz ay birçok etkinlik yapıldı. Konya’yı ziyaret etmek ve tanımak için en güzel zaman diliminden geçildiğini düşünüyor ve sizlerle paylaşıyoruz. 

Konya’ nın Kalbi Şeb-i Arus’ ta Atıyor   - Laleli Dergisi