Ana Sayfa

>

Kültür - Sanat

>

Gezi

Yeşillikler İçinde Saklı Semt: SİMAV

Kütahya’ ya bağlı Türkiye’nin en eski ilçelerinden birisi olan Simav, doğanın harika güzelliğiyle karşılıyor bizi. Her mevsim farklı renge bürünen çam, kayın, gürgen, meşe, kestane ormanları ile çevrili ilçenin son dönemlerde misafirleri arttı. Kütahya merkezine 143km uzaklıkta olan ilçede turizmi hareketlendirmek adına oteller yapılmaya başlandı. Simav, aslında kaplıca cenneti… Eynal Kaplıcaları, Ortadoğu ve Balkanlar da marka olmuş durumda, bölgesinin en büyük hamam tesisi olarak biliniyor. Ünlü düşünür Evliya Çelebi, “Dünya’da ve Anadolu’ da, pek çok kaplıcayı gezdim ve gördüm, ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim. Böylesi, yeryüzünde yoktur.” demiş ve gözleri bu bölgeye çekmişti. Haziran ve kasım ayları kaplıca sezonu olduğu için tüm tesisler önceden doluyor. Simav’ın doğal güzellikleri sadece kaplıcalarla sınırlı değil. Oksijen deposu olan temiz havası ve fazla keşfedilmemiş olması günübirlik, gözden uzak olmak, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler için doğru bir rota olacak. Eskiden ilçenin ortasında küçük bir gölde mevcutmuş ancak şimdi tarım alanı olarak kullanılıyormuş. Dağ yamaçlarında kurulu olan Simav, tam anlamıyla küçük bir Ege semti… İnsanları sıcakkanlı ve misafirperver… El sanatlarına ayrı bir özen gösteriyorlar. Şimdi bir kısmı unutulmaya yüz tutsa da halıcılık, debbağlı (tabaklık), ağdacılık, hasırcılık, semercilik hala yaşatılmaya çalışılıyor.

Simav’a gittiğinizde 1470 metre yükseklikteki Gölcük Yaylasını ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. İlçenin, en geniş ve en kapsamlı mesire yerlerinden birisi burası… Küçük bir krater gölünden adını alan Gölcük, ender güzellikte bir yer. Gölün çevresinde, çok geniş ve yeşillik çayırlık bulunuyor. Çayırlığın çevresi ise, çam ağaçlarıyla çevirili…   

Tarihi Bizanslara dayanan Simav’da dönemsel kalıntılara meraklıysanız, ilçenin ortasında, bir tepe üzerinde: “Hisar-Asar” diye bilinen, kale var. Tepe üzerinde bulunan kalenin çevresinde gelen ziyaretçiler için çay bahçesi, mesire ve dinlenme alanı yapılmış.

 

Yeşillikler İçinde Saklı Semt:  SİMAV - Laleli Dergisi