Ana Sayfa

>

Kültür - Sanat

>

Kültürel Miras

Dünya’dan Ülkelere Özgü Adab-ı Muaşeret Kuralları!

Dünya’dan 
Ülkelere Özgü Adab-ı Muaşeret Kuralları!
Seyahat edeceğimiz ülkenin gezilecek yerleri, tarihi yapıları, mutfağı, konaklaması ve dili ile ilgili muhakkak ön araştırma yaparız. Peki ya adabı muaşeret kuralları? Bizim için oldukça önemsiz olan kimi davranışlar başkalarının kutsalı, en kıymetlisi ya da öfke sebebi olabilir! 
 
Rusya’da bir demet, iki düzine yok; hep tek sayı var! 
 
Rusya’da tek sayıdaki çiçekler mutluluğu simgeleyip zarif bir hediye seçeneği olurken, çift sayılılar baş sağlığı dilekleri eşliğinde cenazelerde sunuluyor. Siz siz olun, çiçeğinizi vermeden önce itinayla sayın. 
 
Hindistan’ın en değerlisi: İnekler
Hinduizm inancının yaygın olduğu Hindistan’da yalnızca ineklerin değil tüm hayvanların saygıyı hak ettiği düşünülüyor ve nüfusun çoğunluğu vejetaryen olmayı tercih ediyor. 
 
Tabakta biraz yemek kalsın, Çin’de adet böyle
 
Çin’de yemeğini çok beğenen artık kıyamadığından mıdır, yeterince yedim doydum ispatından mı bilinmez, önünde bir lokma olsun yemek bırakmak adettendir.Aksi halde boş olan tabağınızın dolmasını arzuladığınız, yemekten tatmin olmayıp farklı bir yiyecek istediğiniz anlaşılabilir. 
 
Düğünde çeyrek takılır, Japon diye farklı sanmayın! 
 
Japonya’da bir düğüne katıldınız, hak geçmesin diye düşündüğünüzden çeyreği bozdurup gelin ve damada eşit miktarda paylaştırdınız. Sizin ağzınız kulaklarınızda, keyfiniz yerinde ancak üzerinizdeki sevimsizlik yüklü bakışlar bir türlü azalmıyor. Bu ülkede gelin ve damada eşit ölçüde para takmak bir tür; “inşallah ayrılırsınız” dileği oluyor ve takdir edersiniz ki buralarda hiç de hoş karşılanmıyor. 
 
Tayland ciddiyet ister! 
 
Tayland, Malezya gibi Budizm inanışının yaygın olduğu coğrafyalarda İnanışa göre kutsal kabul edilen kafa bölgesine sulu şakalar yapmak ne tercih ne de kabul edilebilir. 
 
Kuzey Avrupa’da gereksiz konuşmayın! 
 
Kuzey Avrupa’da; “gereksiz muhabbet etmek kabalıktır”zarafet için sessizlik ilan etmiş.
 
Taksiye yalnız binen öne oturur, Avustralya’da şoförünüz yok sizin! 
Avustralya’nın küçük bir ricası var.Yalnız başınızaysanız, ön koltuk da dolayısıyla boşsa; lütfen arkaya oturup nazik şoförünüzün kalbini kırmak yerine, yanına oturup yol arkadaşlığı edin.
 

Dünya’dan  Ülkelere Özgü Adab-ı Muaşeret Kuralları! - Laleli Dergisi