Ana Sayfa

>

Mekan

>

Lezzet Durakları

Probiyotik Turşu Yapmak Hiç Zor Değil!

Evde doğal probiyotik turşu yapmak zannettiğimiz kadar zor değil. Doğal, taze malzemelerle hazırlanan turşu, kışı sağlıklı geçirmemizi sağlayacak. Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu, turşu hazırlarken nelere dikkat etmemiz konusunda bizleri uyardı ve özel tarifini paylaştı.
 
 
Bayburtluoğlu’ndan Evde Kendi Turşularını Kurmak İsteyenlere Öneriler:
 
Tuz Türkiye'nin en büyük dertlerinden bir tanesi… Kalp ve tansiyondan kaynaklanan hastalıklardan ölüm oranı listede başı çekiyor; bu bile tuzu azaltmamızı gösteren başlı başına bir durum. Bu yüzden turşu yaparken tuz miktarına özellikle dikkat edin. 
Turşunun probiyotik özelliğinin olması için belirli mikroorganizmaları içermesi gerekiyor. Kefir ya da yoğurt suyu gibi ya da toz bir probiyotik turşu mayası kullanmadıktan sonra probiyotik turşu yapmak nispeten zor ve çok uzun sürüyor.
 
Evde yapabileceğiniz ve tamamlanması haftalar sürecek probiyotik turşuyu bir hafta içerisinde hazır hale getiren bir maya kullanmanız işleri hem kolaylaştırır, hem de turşunuz probiyotik olur. 
 
 
Probiyotik Turşu İçin Gerekli Malzemeler
1 kg kornişon (lahana, biber vb sebzeler de olabilir) 
2 litrelik cam kavanoz
1 litre salamura suyu (1 litre suya 2.5 dolu yemek kaşığı kaya tuzu eklenerek karıştırıldı ve kaynatılıp oda sıcaklığına soğutuldu)
1 baş sarımsak
Probiyotik özel turşu mayası 
100 ml katkısız geleneksel üzüm ya da elma sirkesi (pastörize olmamış olmalı)
 
Tarif:
Öncelikle 1 kg kornişon (turşuluk sebzeleri) yıkayıp 10 dakika sirkeli suda bekletin ve durulayın. (Fazla tozlu topraklı olabiliyor, fermantasyonu bozacak mikroorganizma kalmamalı. Aynı sebepten turşu yapımında kullanılacak tüm kap kacağın temiz duru sudan geçirilmesi gerekiyor ki olası bulaşık makinası deterjanı ve/ya parlatıcı kalmasın üzerlerinde)
 
Daha sonra 1 kg kornişonun bir kısmını kavanoza aktarıp soğumuş salamuranın bir kısmı ve probiyotik turşu mayası ekleyin. Soyulmuş sarımsakların bir kısmını bu safhada ilave edin. 100 ml üzüm sirkesi (veya ev sirkesi; başka sirke önermiyoruz) ilave edin.
 
Geri kalan kornişon, salamura ve sarımsakları kavanoza doldurun. Kavanozun ağzını kapatın ve oda sıcaklığında bir köşede kendi haline bırakın. Sebzelerin her geçen gün fermente olarak çok güzel sarardığını gözlemleyeceksiniz. Fermantasyon sürecinde en az 7 gün hiç dokunmayın, kapağı açmayın, rahatsız edilmeyi sevmiyorlar, bozulabilirler.
7-10 gün sonunda lezzetli ve bol probiyotikli turşularımız hazır hale gelir ve turşular buzdolabında, soğuk balkon veya kilerde muhafaza edilir.
 
 
 

Probiyotik Turşu Yapmak Hiç Zor Değil! - Laleli Dergisi