Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Ayın Konuğu

‘Amazon Kadınından Esinlenerek Ürün Hazırlıyorum’

Deri tasarımlarıyla dikkatimizi çeken Modacı Feyza Aktulga, bu yıl da kendi ismiyle markasını piyasa sundu. Birçok markaya ürün hazırlayan Aktulga, deri ve detayda kürk çalışmalarıyla beğeni topluyor. Siyah renginin kendisini ifade ettiğini belirten modacı, tasarımlarında yaşadığı coğrafyadan izler taşıyor. Aktulga, tasarımları için‘Çalışmalarımda zırh görünümlü detaylar ve Amozon kültürüne ait modeller var.  
Tarihi Sinop Amazon kadınlarının giyim tarzı, güncel ruhunu tasarımlarımın içinde görebilirsiniz.’ diyor.

FEYZA AKTULGA Kimdir?

Sinop Kız Meslek Lisesi Klasik Giyim Branşında Tasarım, Model Hazırlama ve Üretim Teknikleri eğitimi aldı. 1999 yılında Niğde Üniversitesi Bor Halil Zöhre Ataman MYO okudu. Üniversite de Deri Konfeksiyon Bölümü Tasarım, Model Kalıp Hazırlama ve Prototip Üretim Eğitimlerinden derece ile mezun oldu. Üniversite sonrası İstanbul’da EGS Deri Firmasında uzun yıllar tasarım, kalıp hazırlama ve ilk prototip ürün üretimi bölümünde görev yaptı. Sektörde pek çok marka tasarım ve model kalıp hazırlama hizmeti verdi. 2018 yılında kendi markasını kurdu. ‘Feyza Aktulga Ürün Geliştirme ve Tasarım Merkezi’ ile KOSGEB yeni girişimci hibe programı ile sektörde yer almaya başladı. Çalışmalarını AR-GE Tasarımcısı olarak geliştirdi ve inovatif ürünler tasarlamaya başladı. Markasının ilk ürünü deri efektli triko olarak sundu. Deri ve deri efektli triko  her mevsim tercih edilmeni sağlayacak bir inovatif çalışma oldu. 

Ürün hazırlarken en çok nelerden etkileniyorsunuz? 
Ürün hazırlarken hedef kitlenin ihtiyaçları, beklentileri ve tarzımı ifade eden detayları moda ve ihtiyaçlarla  üç boyutlu hale getiririm. Müzik,geleneksel sanatlar ve tarihte giyilen detayların sırrına erişmeye çalışırım. Tasarımlarımda zırh görünümlü detaylar ve Amozon kültürüne ait modeller var. Tarihi Sinop Amazon kadınlarının giyim tarzı, güncel ruhunu tasarımlarımın içinde görebilirsiniz. Hikâyeleri, masalları, gelenekleri; dinler, izler ve içindeki karakterlerin giysilerini zihnimde canlandırırım. Zaman değişse bile insanların ihtiyaçları birbirine çok benzer. Denenmiş tercih edilmiş detaylar ihtiyaçlar tarihin her alanında karşımıza çıkar. 

Kadın, erkek tasarımlarınızda hangi renk, model ağırlık veriyorsunuz? 
Siyah rengi beni ifade ediyor.  Deri siyah renk ile akla gelir ve benimde en sevdiğim renktir. Tasarımlarımda fonksiyonel olmaya özen gösteriyorum. Üst üste giyilmiş hissi veren detaylarda benim için önemli.  

Deri ve Kürk alanında ürün hazırlamanın zorlukları nelerdir? 
Ham maddenin değerli olması ve standart renk ve kalınlık tutturmanın zorluğu var.
Bu ayrıntı deriyi tekstilden ayırıyor ve özel hale getiriyor.

Rusya pazarına ürün hazırlıyorsunuz. Ruslar kürk ve deri tercih ederken neler talep ediyor, nelere dikkat ediyor? 
Rusya son yıllarda  daha Avrupa tarzı detaylar tercih ediyor.Klasik modellere  fonksiyonel detaylar koyan ve sunan bir tasarımcıyım. 

Hangi markalara ürün hazırlıyorsunuz. Tasarımlarınıza nasıl ulaşılabilir? 
Deri sektöründeki markalara  koleksiyon hazırlıyorum daha çok ihracat odaklı çalışıyorum. Çok yeni, bu yıl kendi ismimle markamı kurdum. Bazı mağaza ve markalardan yeni ürün talepler aldık anlaşma sürecimiz sürüyor.  

‘Feyza Aktulga Ürün Geliştirme ve Tasarım Merkez’inden bahseder misiniz? 
Sektörde üretim öncesi süreç üçe ayrılmaktadır. Tasarım, Ürün Geliştirme, Taklit ürünler olmak üzere. Gelecek dönem tasarım ve ürün geliştirme süreci ile yaşayacaktır. 
Bu sebeple piyasa araştırması sonucu değerlendirmeleri ile ürün geliştiren tasarımcılar ve kendi tarzını geliştirmiş olgunlaştırmış tasarım ürünler üreten tasarımcılar yaşamını sürdürebilecek. Bu yeni döneme bir hazırlık slogan içeriği olan bir plot isimdir.  Yaygınlaşması için girişimcilik eğitimi almalarını önerdiğim tasarımcı  arkadaşlarıma da bu isimle firma kuruluşu yapmalarında destek oldum. 5 Farklı ürün geliştirme ve tasarım merkezi bu formülle kuruldu.  

Yakın planda açılmak istediğiniz özel bir pazar var mı, hedefleriniz nelerdir? 
Ortadoğu pazarı ile ilgileniyorum. Bu konu ile ilgili toplantı ve görüşmelerimiz sürüyor.

2018 Kışı için neler trend olacak? Kadın ve erkek deri kürk detayları hakkında trendlerin neler olmasını bekliyorsunuz?  
2018 detaylarında beklentiler daha fonksiyonel ve daha hafif kullanışlı modeller. 
Bu detaylara rahatlık ve her mevsime uyumlu deri ve kürk detaylar bekliyorum.  

‘Amazon Kadınından Esinlenerek Ürün Hazırlıyorum’  - Laleli Dergisi