Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Ayın Konuğu

Eski Mankenler Kraliçesi Sibel Tan Arıkan

90’lı yıllara damga vuran best modellerden birisi Sibel Tan Arıkan… Türkiye Mankenler Kraliçesi seçildiğinde mimarlık mesleğinden çok uzak bir alana adım attı. Okurken aynı zamanda geçimini sağlamak için mankenlik, oyunculuk, sunuculuk yaptı. Evlenip, çocukları dünyaya gelince en parladığı dönemde podyumlardan ve göz önünden ayrıldı. Şimdi 19 ve 14 yaşında iki çocuk annesi bir mimar. Resimle yakından ilgileniyor, sosyal sorumluluk projelerinin peşinden koşuyor. Aynı zamanda bir dönem yıldızının parladığı podyumlara, hayır işleri için konuk oluyor. Sibel Tan Arıkan merak ettiğimiz soruları cevapladı.

Yıldızınızın en parlak olduğu dönemde gözlerden kayboldunuz. Kariyerin zirvesinde mesleği bırakmak zor olmadı mı?

Çocuklarım dünyaya geldikten sonra mankenliği isteyerek bıraktım. Devamlı yapılacak bir iş değildi. Yerleşik düzenim olmasını istedim. Aileme ve çocuklarıma vakit ayırmak istedim. Annelik her şeyi değiştiriyor. Mimarlık işimi bile çocuklarım için erteledim. Anne olunca çoğu şeyi kenara atabiliyorsunuz.  Özellikle kızım olunca bunu daha iyi anladım. Şimdi arada sırada podyuma çıktığımda çocuklarımı özellikle davet ediyor, podyumun en ön sırasında oturmalarını istiyorum. Akşam en geç 8’ de evde gördükleri, yemek yapan annelerinin podyumda olması onlara tuhaf geliyor.

Oyunculuk serüveninizde hangi yapımlar yer alıyor?

TRT’de yayınlanan El Kızı, Ahmet Hamdi Bey ve Ailesi, Duygu Çemberi, İki Kız Kardeş dizilerinde oynadım. Bu yapımlarda Ünal Küpeli, Osman Yağmurdereli gibi değerli yönetmenlerle çalıştım. Bir Başka Gece ve Felekten Bir Gece programlarında da sunuculuk yaptım. 75 reklamda oynadım.

Oyuncu adaylarına tavsiyeleriniz neler?

Bir dönem oyunculuk atölyesine de eğitim aldım. Fakat oyuncu çevresinden çok uzaklaştım. Tanıdığım, sevdiğim yönetmenler vefat etti. Bu saatten sonra birilerinin beni seçmesi için uğraşmak istemiyorum. Ancak bir Çağan Irmak filminde rol almayı çok isterim. Hangi role çok yakışırım? Karakter özellikleri bana benzeyen, bakımlı bir anne, katı gibi görünen ama bir o kadar duygusal bir iş kadını.

Severek izlediğiniz diziler ve oyuncular kim?

Ufak Tefek Cinayetler’ i ailece heyecanla takip ediyoruz. Hastalık haline döndü diyebilirim. Oyuncu Aslıhan Gürbüz’ü çok beğeniyorum.

Sosyal medyada ‘köy okulları ablası’ olarak biliniyorsunuz…

Evet, 1 yıldır doğudan batıya 150 okula yardım ulaştırdım. Herhangi bir derneğe ya da vakfa bağlı değilim. Bir fotoğraf paylaşarak ihtiyaçları duyuruyoruz. Talepte bulunan öğretmen ile yardım etmek isteyen gönüllü böylece bağlantı kuruyor. İki tarafı koordine ederek ihtiyaçların çocuklara ulaşmasına aracı oluyorum. Ulaşan yardımların fotoğrafları da bu işin kanıtı oluyor.

Oturup bir şeylerin düzelmesini beklemiyorsunuz, çözümün bir parçası olmaya çalışıyorsunuz…

Beni çözümün parçası olmaya iten duygu, geçirdiğim zor çocukluk ve öğrencilik hayatı olabilir. Bunun dışında, dezavantajlı bölgelerdeki çocukların eğitim koşullarına bakıyorum; asgarî düzeyde de olsa bazı imkânlara sahip olmaları gerektiğini düşünüyorum. Tüketim toplumu olduğumuz şu dönemde paylaşabilmeyi öğrenebilmeliyiz.

 

Eski Mankenler Kraliçesi Sibel Tan Arıkan  - Laleli Dergisi