Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Ayın Konuğu

Anadolu’nun Motifleri Modanın Kalbinde

Anadolu Motifleri Modern Tasarımlarda Nefes Alıyor
Zeynep Tosun, birçok markayla işbirliğine imza attı. Kendi markasının ilk defilesini Şubat 2010’da İstanbul Moda Haftasında tanıttı. 2011 ve 2014 yıllarında Londra Moda haftasında defileler gerçekleştirdi. Tasarımlarındaki özgünlük, gelenekte olan motiflerin modern ile eşsiz uyumu fark yarattı. Zeynep Tosun ile modayı konuştuk. Fotoğraf çekiminde kendi tasarımlarını giydirdik ve yüksek enerjinin etkisi altına girdik. 
Tasarımlarınızda el emeği, işlemeler dikkatimizi çekiyor. Modern tasarım ve kalıplarla geleneksel olanı bu kadar iyi bir şekilde nasıl bir araya getiriyorsunuz?
Bir tasarımcının geldiği topraklardaki kültürü, köklerini kullanması çok önemli… Benim kullandığım ise Anadolu’da ki sanat yapan insanların işleri. Bunları modern tasarımlarla birleştiriyoruz. Avrupa’da eğitim aldım. İtalyan tasarımlarına ilgim var. Ancak köklerimden vazgeçmek istemiyorum. Dünya insanı olmak ve köklerini koruyabilmek değerli olan… Dinlediğim müzikte, gittiğim müze de bu var. Her şeyi takip etmeye çalışıyorum. Bu ikisini birleştirmek benim için değerli. Kendi köklerimle dünyada var olmak istiyorum.
Etnik desenler, kaftanlar sizin için ne anlam ifade ediyor?
Etnik desenlerin içindeki sembollerin hepsinin ayrı bir anlamı var. Biz bu sembollerden yola çıkmayı seviyoruz. Bir desenin içinde Hitit güneşi kullanıyoruz. Diğerinde bereketi sembolize eden narı kullanıyoruz. Yeni ay, doğum, buğday… Etnik desenlerin içinde var. Yeni yaptığımız modern işlerle bunları sürdürmek istiyoruz. Modern kaftanlarda bu sembolleri görmek hoşuma gidiyor. Kaftan, insana güç veren ürünlerden bir tanesi… Benim için çok vazgeçilmez bir ürün, çok giyerim. Etnik tiplere güç veriyor. 
Gelinlikten, mayoya uzanan geniş bir tasarım yelpazeniz var. En zoru hangisiydi?
En zoru tüm bunları yapmaktı. Şuan yol bizim için çok kolay. Gelinlik, özel dikim, hazır giyim yaptım ve yurt dışına çalıştım. Hepsinin sonunda çok yoruldum. Fakat o kadar çok şey öğrendim ki. Benim için zor olan bunların hepsini yapabilmekti. Herşeyi denerim. Hangisi güzelse onla devam ederim. Bundan sonra en zoru hangisini yapacağıma karar vermekti. Ama ona da karar verdim. Bunları yapmak zor değil, eğitimini aldık. Teknik olarak işin on adım ilerisini düşünüyorsanız bunlar yapılacak işler. 
Erkek tasarım yapmayı düşünüyor musunuz?
Düşünmüyorum. Ama unisex işler düşünüyorum. 
Hayatın içinde görmek istediğiniz uç tasarım örnekleri verir misiniz?
İnsanların özgün, cesur olmasını isterim. Tokyo Moda Haftası Sokak görüntülerine bakıyorum. İnanılmaz özgün şeyler görüyoruz. İnsanların kendini rahat ifade etmesi çok güzel... Uç, kendine özel giyinen insanları görmek hoşuma gidiyor. 
Bu kış için olmazsa olmaz parçalar neler?
Çok iyi bir deri ceket, olmazsa olmaz. Oversize ceketler çok var ama farklı bir şey yapılmalı. Ben annemden kalma çok eski bir montumu giyiyorum. Bütün kolları el boyamasından yapılmış. Aynı fikirden yola çıktık. Elboyaması yapan Custom rebels markası olan Duygu Yegül ile çok güzel bir ceket tasarladık. El boyaması bir ceketti ve rengarenk, taşların olduğu iğne oyası ile süsledik. Bu kış ve ondan sonra da bu parçalar olmazsa olmazdır. Ceketlere uygun, fırfır volanlı elbiseler giyilebilir. Hafif iç çamaşırı gibi gözüken elbiseler, bunların üzerine pofuduk ceketler kullanılabilir. Hem sokak hem elit bir kültürün karışımı ürünler tercih edilebilir. 
 
 
 
 

Anadolu’nun Motifleri Modanın Kalbinde  - Laleli Dergisi