Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Ayın Konuğu

Feminen İle Maskülenin Muhteşem Uyumu

Elvan Tığlıoğlu, pozitif ve renkli duruşuyla objektifimizin karşısına geçti.İddialı dış giyim tasarımlarıyla dikkat çeken markasıJaquette,hakkında merak ettiklerimizi cevapladı. Hazırlıkları tamamlanma aşamasında olan yeni sonbahar- kış koleksiyonunun ipuçlarını verdi. 
 
Markanızı nasıl tanımlarsınız? 
Pozitif, coşkulu, havalı, cazibeli,özgün, özgür, feminen-maskülen, güçlü…Eğer bir Jaquette'iniz varsa muhakkak fark edileceksinizdir. Bugüne kadar hep söylemiş olduğum; çıkış noktam hep ceket, varış noktası ise özgüven. Aslında soyut bir kavramı somuta çevirip tüketicilerle buluşturuyorum. Dolayısıyla direkt olarak ceket, indirekt olarak özgüven duygusu satıyorumda diyebiliriz.
 
Yeni sezon Sonbahar- Kış koleksiyonunuzdan biraz bahseder misiniz?
2018–19 kış koleksiyonumda Fransız reklamcı Jacques Séguela’nın gelecekte kadınların daha etkin olacağını söylediği bir cümlesi var. ‘Le futur sera feminin’ ... Gelecek kadınlar tarafından yönetilecek, yönlendirilecek. Değer yargılarımız değişecek diyor... Buna hem inanarak hem de buradan esinlenerek daha feminen bir koleksiyon hazırladım. Hem kumaş seçimi hem de tasarım bakımından. Tabi maskülen çizgilerin olmadığını söylersem doğru olmaz. Renklerim, kumaş desenlerim her sezonumda olduğu gibi çarpıcı, etkili ve baskın.
 
Bu kış en çok hangi renkleri, stilleri göreceğiz? 
Ekoseler, hacimli paltolar, 80ler-90’lar dan esinlenmeler,  toprak renkleri … 
Jaquette ise kurumsal rengi olarak sahiplendiği ve en sevdiğim renk olan sarı rengi kullanacak. 2018-19 kış koleksiyonumda ise her yıl olduğu gibi ekoseler ile birlikte feminin/maskülen bir tarz hâkim olacak.
 
Bu ay dergimizin konsepti ‘tasarım’… Tasarım parçaların olmazsa olmazları nelerdir? 
Tasarım yapmak, yaşamayı sürdürme dürtüsü gibidir…Zahmetsiz ve içgüdüsel…Ben bir ürün tasarlarken zahmetsiz olabilmenin güçlü olduğuna inanıyorum çünkü özgünlük zahmetsizce çıkan birşeydir. Dolayısıyla tasarım bir parçanın ilk olmazsa olmazı içgüdü...Daha sonra kumaş, renk ve aksesuar gibi tamamlayıcılar onu izler. 
 
“Ceketini çıkart, Jaquette’ ini giy”
 
Kimono, ceket, palto... Dış giyim tasarımlarınız çok konuşuluyor. İleride çalışmak istediğiniz parçalar neler? 
 
Çoğunlukla kendim kullanmaktan zevk aldığım parçaları hayata geçiriyorum. Jaquette 2018 yaz koleksiyonuna Uzakdoğu tarzında şapkalar ekledim. Profesyonel illüstratörlerle hazırladığımız kimono desenlerini yeni tasarladığım yelpazelere uyguladım. İlgi gören şapka ve yelpazelerim 2019 yazında yeni desenlerle satılmaya devam edecekler. Yılbaşına doğru “Ceketini çıkart, Jaquette’ini giy”mottosuyla insanların dolabında bekleyen ürünlere aksesuar, astar benzeri değişiklikler yaparak hayat verme niyetindeyim. 2019 yaz için kimonolarıma uygun mayo ekleyeceğim hatta bu mayo ve kimonoları anne-kız koleksiyonu gibi çıkartacağım. 
 
Kendi tarzınızı nasıl tanımlarsınız?
 
Ben kendi tarzımı maskülen/feminen olarak tanımlıyorum ve bugüne kadar da kış koleksiyonumdaki parçalar hem tasarım hem de kumaş seçimi itibariyle öyle oldu.Markamın sloganı “(dis)covering you(rself)” yani 'kendini keşfetmek'. Çünkü bana göre kişinin modaya bağımlı kalmadan kendine ait bir tarzı olmalı. Bu da kendini keşfetmekten geçiyor. Ben ise kendi keşfimden yola çıkarak koleksiyonumdaki parçaları düşünüp kombinimi yapmaya başlıyorum. Genelde bütün Jaquette ürünleri gösterişli ve çarpıcı parçalar oldukları için iç kombinlerimi daha sade parçalardan seçiyorum birbirleriyle yarıştırmasınlar diye. 
 

Feminen İle Maskülenin Muhteşem Uyumu  - Laleli Dergisi