Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Ayın Konuğu

Modern Ve Çağdaş Tasarımların Sahibi: Burçe Bekrek

Her tasarımına detaylarla imzasını atan Burçe Bekrek, modern ve çağdaş kadını giydiriyor. Renkler, detaylar ve kullandığı malzemelerle her koleksiyonu dikkatimizden kaçmıyor. Kasım sayımızın ayın konuğu olan Bekrek ile başarılı meslek hayatını ve projelerini konuştuk.
Akademik bir yanınız var. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünde Türkiye’de ilk defa “Fashion Styling” dersini başlattınız. Akademi sizi nasıl etkiliyor? 
2008 senesinde başladım akademik kariyerime. Fashion Styling derslerine başlayan ilk üniversiteyiz. Ama benim akademik kariyerim sadece bu dersle kalmadı. İtalyanca Sanat ve Tasarım bölümünde Endüstriyel moda adı altında mimari, endüstri ürünleri tasarımı ve moda tasarımı altında bir ders açtım. Son senelerde de Moda Tasarımda Styling, Deneysel Kalıp Teknikleri ve Diploma Projesi derslerini yürütüyorum. En büyük etkisi ise kendimi sürekli geliştirmek durumunda olmam. Sektörün değişen ihtiyaçları, değişen moda trendleri, günümüz çağdaş sanatının gittiği yön, bilim ve teknolojinin tekstil sanatlarına etkisi gibi pek çok konuda kendimi sürekli tazeliyorum. Buna göre de ders içeriklerimi değiştiriyorum ki öğrencilere sektöre adım attıklarında karşılaşacakları dünya ile ilgili daha güncel bir eğitim sunabileyim. Benim en keyif aldığım durum iseiş hayatına atılınca geriye dönüp “Sayenizde” diyen, dünyasını değiştirebildiğimi bana gösteren öğrencilerim.
Italya Istituto Marangoni IMFT Training Programını başarıyla bitirip Marangoni eğitim kadrosu havuzuna giren ilk Türk tasarımcısınız. Tasarımlarınızda İtalyan stilini ve etkilerini görebilir miyiz? 
Evet. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar FakültesiGiyim Ana Sanat Dalı mezunuyum. Lisans eğitimde gördüğüm bambaşka bir ekol. Daha sanatsal, kavramsal moda. Ve de geleneksel tekstil sanatlarıyla da burada haşır neşir oldum. Ama Istituto Marangoni’depret-a-porter alanında çok şey öğrendim.Ve diyebilirim ki beynimin derinliklerine İtalyan moda DNAsını ve “Made in Italy” kavramını yerleştirdiler. Şimdi orada bazı pr ajansları işlerimi görünce Türk tasarımcı olduğuma inanmıyor. Ama günün sonunda iki ayrı okulda aldığım disiplini harmanladığıma inanıyorum. Evet etkileri vardır ama gururla söylebilirim ki modernist ve çağdaş tasarımlar yapan bir Türk tasarımcıyım.
İlk koleksiyonunuzdan bahsetmek gerekirse tasarımlar, sadelik göz doldururken İstanbul Hollanda Konsolosluğundayapılan özel çekimleriniz akıllarımızda. İlk defilenin hissettirdikleri nelerdi?
İlk defilemi de yine Hollanda Konsolosluğunda yapmıştım. Moda Fotoğrafçısı Hakan Adil’in yaptığı ilk katalog çekimim hala pek çok basın organı tarafından en çok istenilen çekimim. İlk defilede buralara gelebileceğimi düşünmüyordum. Ama istediğim şuydu o stili devam ettirip bir marka DNA sı oluşturmak. Kendime ait bir imza haline getireceğime inandığım detaylarım bugün benim adımla anılıyor. 2010 senesinden bu yanda çizgimi değiştirmeden hep lüks pret-a-porter yapıyorum. Günümüz koşullarında couture tasarımların daha fazla ticari getirisi olduğuna inanılsa da ben bu konuda istikrarlı bir şekilde gidebildiğime mutluyum. O Hollanda Konsolosluğu defilesi ve çekimleri benim uğurum.
En çok etkilendiğiniz ülke, şehir hangisi?
İtalya ve Yunanistan... Ama yaratıcılığımı en tetikleyen, beni enerji olarak en yukarıya taşıyan şehir Milano. Aidiyet hissediyorum ve galerileriyle müzelerini en sevdiğim şehir burası.
Stilini beğendiğiniz isimler kimlerdir?
Tilda Swinton, Victoria Beckham, Amanda Shadforth, Phoebe Philo ve Olsen Twins.
Sokakta görmek istediğiniz sıra dışı stil nasıl?
Avrupa için sıradan bizim için sıra dışı bir görüntü varsa o da sokakta bisikletleriyle ve scooterlarıyla salınan, son derece şık, minimal ve sofistike giyinmiş kadın görüntüsüdür. Oysa bazı ülkeler için bu gündelik bir görüntü...
 
Автор модернистских и современных образцов – Бурче Бекрек
Бурче Бекрек, которая известна деталями всех своих образов, создает для модной и современной женщины. Каждая ее коллекция привлекает внимание цветами, деталями и используемыми материалами. Мы поговорили с Бекрек, которая стала гостем нашего ноябрьского выпуска, о ее успешной карьере и проектах.
 

Modern Ve Çağdaş Tasarımların Sahibi: Burçe Bekrek  - Laleli Dergisi