Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Ayın Konuğu

ÇOK RENKLİ BİR RÖPORTAJ : ÖZLEM SÜER

Özlem Süer kimdir, bize kendinizi anlatır mısınız?

Mesleki olarak bir tasarımcı, bir anne ve bir eş olarak hareketli bir aile düzeninin içinde ve dostlarına çok düşkün, gezmeyi araştırmayı, hayatı tanımayı, her gün yeni şeyler öğrenmeyi seven yaşamın tüm renklerine ilgili bir kişilik Özlem Süer.

Tasarımcı kimliğim daha araştırmacı, yeniyi arayan ve üreten bir ben yarattı. Bu da hayata daha sıkı sarılmayı ve keşfetmenin keyfine odaklanmayı sağlıyor.

Düsseldorf, Tokyo, Londra, Milano, Moskova, Paris ve Berlin gibi dünyanın moda merkezlerinde yaptığınız performans ve gösterilerinizle, dünyada anılan bir tasarım markası oldunuz. Peki, başarılı bir tasarımcı olarak tasarımlarınızda kimlerden, nelerden veya hangi sanat akımlarından ilham alırsınız?

Neo romantik, retro futurist diyebilirim. Klasik kaynaklar olarak kitap, gezerek bir seyyah olarak dünyayı keşfederek ilham toplamak ki en çok sevdiklerimden biri; dükkanlarda, eski kütüphanelerde sahaflar da dünyanın herhangi bir sokağında kimi zaman en yeniyi ya da lokaldeki bir değeri arayan olmak. Digital dünyayı da çok seviyorum ilham kaynağı etkileşiminde. Çok yeni enerjiler var; dünyanın öbür ucundaki bir üniversite kütüphanesine girip km’lerce uzak bir müze galerisinde dolaşabiliyorsunuz.

Özlem Süer White, Paris, Milano ve New York’tan sonra Türkiye’de modaseverler ile buluştu, yeni kreasyonun detaylarından bahseder misiniz?

“Daily Couture” ve “Pret â Couture” başlıklarıyla adlandırılan 2 stil grubundan oluşan koleksiyon önce Paris Moda Haftası olmak üzere dünya üzerindeki tanıtım ve satış yolculuğuna başladı fakat bu günlerde iletişimi digital mecralardan yürütüyoruz.

Ağırlıkta drapaj tekniğiyle geliştirdiğimiz deneysel ve contemporary  koleksiyonda siyah-beyaz, gri tonlamaları, ipek, pamuk, keten yüzeyler, taftalar, jakarlar, brokarlar yeni teknolojik, inovatif kumaşlarla buluştu… Origamik detaylarla formlanan heykelsi yaklaşımlarla plise ve dokusal çalışmalar sanatsal avandgardizm izleri taşımakta....

 

Dünya Renk ve Konsept Birliği delegeleri arasındasınız. Bu oluşumdan bahseder misiniz?

Tabi. Gelmekte olan renk ve konsept vurgusunun peşinde trend belirleyici bir oluşum. 16-20 arasında ülkenin katıldığı 2 sene sonrasının renk ve konsepti üzerine çalışarak onu yılda iki kez oturumlarla belirleyip - açıklayan çalışmalar bütünü. Sevgili Ümit Ünal ile çalışıyoruz bu tempolu oturumlarda. Yılda 2 kez farklı ülkelerde toplanıyoruz. 2 gün sürüyor konferans ve workshop’tan sonra kararlarla kapanış gerçekleşiyor.

 

2020 ilkbahar yaz sezonunda hangi renk, desen ve modeller öne çıkıyor?

Çok renkli bir yaz; ateş ve biber kırmızısı, limon sarısı, laboratuvar yeşili, yanık turuncu, beyaz. Çiçek desenleri, Afrika etkileri, folklorik desenler ve daha gelecekçi bir yaklaşımla futurist geometrik etkiler... Neon etkili desenler, uzun tek parça elbiselerde yeni romantik kadının en hareketli parçaları olacak... Natüralist bir yaklaşımla beyazlar ebrular koton kumaşların ketenlerin üzerinde inanılmaz tutkulu görüntülü etkiler yaratacak...

 

Vazgeçemediğiniz renk ve kumaş var mı?

Ekru ve ipek.

 

Bir kadının gardırobunda olmazsa olmaz parça nedir?

Yaz için kısa paçalı skinny siyah pantalon.

 

Kostümlerini en çok beğendiğiniz film?

The Age of Innocence ve Dangeroıs Lıaısons.

 

Laleli bölgesi hakkındaki düşünceleriniz neler?

Laleli moda dünyasının reel merkezlerinden sıcak ve enerjik bir hat. Hızlı tasarım ve hızlı üretimin adresi.

 

ÇOK RENKLİ BİR RÖPORTAJ : ÖZLEM SÜER  - Laleli Dergisi