Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Ayın Konuğu

Tuba Ergin: Kızlarımla aynı podyumda olmak heyecan vericiydi

Tuba Ergin, yaptığı çalışmalarla isminden sıkça söz ettiriyor. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında gerçekleştirdiği defilede bir ilke imza attı ve “Genç Kız Haute Couture” sundu. İki kız annesi olan Tuba Ergin, koleksiyonu hazırlarken kızlarının ihtiyacından yola çıktığını söylüyor. Anneler Gününe özel sayımızda başarılı kadın tasarımcı Tuba Ergin, kızları Elave Tara’ yı konuk ettik.     
 
İlkbahar-Yaz Couture Koleksiyonu 'Excelsis’ ile bir ilke imza attınız. “Genç Kız Haute Couture” çalıştınız. Kızlarınız Ela ve Tara ile birlikte defilede olmak size ne hissettirdi? 
Türkiye’de daha önce yapılmamış bir şeyi yapıyorum. Bu yeni line ile çocuk ve genç kızların özel davetlerde ve özellikle mezuniyet dönemlerinde ihtiyaç duydukları tasarımları, kişiye özel dikimin ötesinde bir hikâyesi olan, ayakkabısından saç aksesuarına kadar bir bütün olarak koleksiyonu önceden görüp, inceleyip deneyebileceği bir hizmet sunuyorum. Özellikle çocukluktan genç kızlığa geçilen ergenlik döneminde kızlar da anneleri de giyim konusunda büyük sıkıntı yaşıyorlar. Çocuk markalarının tasarımları fazla naif, kadın giyim markaları ise fazla ağır ve kadınsı kalıyor. O yaş döneminde kızı olan bir anne ve tasarımcı olarak bu konuda çözüm sunmak amaçlı çıktığım bu yolda tahminimden de yoğun bir taleple karşılaştım. Kızlarımla ve arkadaşları ile beraber çalışarak, onların istek ve ihtiyaçlarını anlamaya çalışarak ortaya çıkarttığımız bu koleksiyonun defilesinde onlarla beraber podyumda olmak da ayrıca çok heyecan verici ve samimi oldu.
 
Mayıs sayımızda dergimize sizi konuk ediyoruz. Anneler gününüzü kutlamak isteriz. Başarılı bir modacı Tuba Ergin nasıl bir annedir, çalışan kadınlara ne tavsiye edersiniz?
 
Teşekkür ederim. İş hayatını ne hamileliğimde ne de sonrasında hiç bırakmadım. Çocuklara göre hayatımı değiştirmek yerine onları mevcut yaşam şekline adapte etmeyi doğru buldum. Tabii iş dışında tüm vaktim onlara ait… Hatta okul tatillerine denk getirerek iş seyahatlerime bile muhakkak götürmeye çalışıyorum ikisini de. Ayrıca ortak hobiler geliştirdik. Beraber spor yapıyoruz. At binmeyi, kayak yapmayı çok seviyoruz. Okulları, ödevleri, tüm ihtiyaçları ile olabildiğince yakından ilgilenmeye çalışıyorum. 
ni koleksiyonunuz ilgiyle karşılandı. Şu sıralar yoğun olmalısınız. Neler yapıyorsunuz? 
 
Yeni defilesini gerçekleştirmiş olduğumuz Couture koleksiyonumuzun siparişlerini üretmek için yoğun bir tempo içerisindeyiz. Yeni koleksiyonun tanıtımı ve satışı ile ilgili fuarlar ve seyahatler var. Ayrıca bazı danışmanlık ve sergi işlerim de var. Dolayısıyla yoğun ama keyifli bir çalışma temposu içindeyim.
Koleksiyon hazırlarken nasıl bir süreç yaşıyorsunuz, ilham kaynaklarınız nelerdir? 
İnovasyon,  ve giyilebilirlik benim için çok önemli kavramlar. Yeni kumaş teknolojileri, daha önce kullanılmamış teknik ve malzemeleri daha konvansiyonel tekstil malzemeleri ile kombinlemeyi seviyorum. Teknoloji, yeni sanat akımları, kültürümüz ve tarih sıkça beslendiğim kaynaklar ancak koleksiyonlarımın ana ilham kaynağı doğa. Her zaman şaşırtıp derinden etkiliyor beni. Teknoloji, tasarım, bilim ne kadar ilerlese de doğada daha mükemmeli her zaman yer alıyor. Ve doğa tükenmez bir kaynak. Özellikle de mercek altına yatırıp incelediğinizde fark ettiğiniz dokulardan renklere, fonksiyona kadar her açıdan en yüksek tasarımı içinde barındırıyor.
Gelecek sezonda neler göreceğiz, hangi renkler var? 
 
Ortaçağ ve günümüz siluetlerinin birlikteliğinden doğan melez formlar kadar el işlemesi teknikleriyle de ön plana çıkan koleksiyonda tüller üzerinde halka metal boncuk işli kumaşlar, kırıştırılmış ve kenarları yakılmış iri payetler, püsküller, dantel işlemelerden oluşan detaylar dikkat çekiyor. Ana renklerinde ekru, açık gri, su yeşili, lila, soluk sarı ve ten rengi gibi pastel tonlar bulunan koleksiyonda, şeker pembe, canlı yeşil, mavi gibi parlak renkler canlandırıyor. 
 
 

Tuba Ergin:  Kızlarımla aynı podyumda olmak heyecan vericiydi  - Laleli Dergisi