Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Portre

Yazar Ali Eriç: Afrika’nın benim için ayrı bir yeri var

“İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati” kitabının yazarı Ali Eriç, Afrika seyahatini ve bu seyahatte yaşadıklarını yine bir kitapta topladı; adına da “TurAfrika” dedi. Ali Eriç ile yeni kitabını, macera dolu seyahatini konuştuk.

Zorlu bir kıta Afrika… Siz bu seyahati gerçekleştirmeden önce antrenman gezileri yapmış mıydınız?

Afrika’nın çeşitli ülkelerine kısa süreli gezilerim olmuştu. Ama bunlar hep tek ülkeyi kapsayan gezilerdi. Ama o ülkelerin içerisinde arabayla seyahatlerim oldu tabii. Kendi arabamla yurtdışı deneyimi ise pek yoktu. Bir kere ailecek bir Yunanistan seyahati yapmıştık, hepsi o.

Neden Afrika, Afrika sizde neyi ifade ediyor?

Afrika’nın benim için her zaman ayrı bir yeri olmuştur, çocukluğumdan beri. Hep Afrika hayaliyle yaşadım. Kitabıma konu olan kıtaaşırı seyahatimden önce de Afrika ülkelerine yaptığım tüm seyahatlerimden çok keyif aldım. Kara kıtanın ayrı bir çekiciliği vardır. Benim için o kadar çekicidir ki, ilk yurtdışı seyahatimi bile Kenya’ya yapmıştım. Hâlbuki herkes genellikle ilk yurtdışı deneyimini Avrupa ülkeleri ya da Amerika’da yaşamak ister.

Tekrar Afrika turuna çıkma niyetiniz var mı?

Benzer bir tur değil. Böyle bir şeyi yeniden yapmak için enerjim olacağını düşünmüyorum açıkçası. Ama özellikle bazı ülkelere yeniden gitmek istiyorum. Hepsine değil tabii. Örneğin Suriye’nin şimdiki, şimdiki biraz erken olur da, ilerideki halini görmek isterim. Buna yüreğim dayanır mı, bilmiyorum.

TurAfrika’nın sizde bıraktığı en güçlü his nedir?

Bu bir macera seyahatiydi. Bir ‘şeytan azapta gerek’ seyahati. Zorluklarla karşılaşacağımı biliyordum ve amaç zaten bu zorlukların üstesinden gelerek böyle zorlu bir yolculuğu tamamlamaktı. Seyahati bitirdiğimde en güçlü his işte bu zoru başarmış olmanın verdiği tatmindi. Bir zafer kazanmışlık hissi.

 

Yazar Ali Eriç:  Afrika’nın benim için ayrı bir yeri var    - Laleli Dergisi