Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Söyleşi

Garanti’ den Kobilere Özel Hizmetler Bitmiyor

Garanti Bankası, KOBİ ve esnafın büyümesini ve işletmelerinin sürdürülebilirliğini destekliyor. KOBİ ve esnafa verilen destek finansmanla sınırlı değil aynı zamanda ihtiyaçlardan yola çıkarak ürün ve hizmette geliştiriliyor. Ürün ve hizmet alanında sunulan yenilikleri,Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran’ dan dinledik. 
 
Kobi ve esnafa yönelik fırsatlarınız nelerdir? 
 
Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan esnafımız nabzını tutmaya, onlarla iç içe olmaya, her fırsatta kapılarını çalarak, ihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetler geliştirmek için onları yakından tanımaya çalışıyoruz. Gerek günlük işlerini yürütebilmeleri için ihtiyaç duydukları kredi, POS, ticari kredi kartı gibi finansman ihtiyaçlarında, gerekse fabrika ve makine alımı, kapasite artırımı gibi büyümelerine ve sürdürülebilirliklerine destek olacak uzun vadeli finansal ürünlerle KOBİ’lerin yanında oluyoruz. 
 
Bu kapsamda KOBİ’lerin işlerini geliştirmesi ve sürdürülebilir kılması için kendilerine yol gösterecek bilgiye ulaşma ihtiyacından yola çıkarak internet üzerinden ulaşabilecekleri birbirinden farklı hizmetleri KOBİLGİ çatısı altında topladık. Garanti.com.tr/kobi altında yer alan TeşvikBul hizmetimizle KOBİ’lere finansman sağlayan ulusal ve uluslararası teşvik, hibe ve desteklerle ilgili gerekli bilgi ve yönlendirmeyi tek bir çatı altında sunuyoruz. 
 
KOBİ’lerin yanı sıra girişimcilerin de faydalanması amacıyla yeni iş kurma sırasında ortaya çıkan sorulara çözüm bulmayı amaçladık.  “ŞirketKur” hizmetimizle bir uzmandan destek alarak girişimcilerin aklındaki önemli soruları cevaplıyoruz. 
 
KOBİLGİ kapsamında, KOBİ’lere teknolojik konularda destek olmak üzere “GarantiTeknosor” teknolojik danışmanlık hizmetimizi geliştirdik. Garanti müşterisi olan veya olmayan tüm KOBİ’ler, “GarantiTeknosor”dan, sık kullandıkları bilgisayar, yazıcı, cep telefonu, tablet gibi elektronik cihazlarla ilgili karşılaştıkları anlık sorunlar için teknik destek alabiliyor. KOBİ’lerin markalaşma sürecindeki ihtiyaçlarına katkıda bulunmak amacıyla“Garanti MarkaOl” ile logo, kurumsal kimlik, marka adı bulunması, maskot, web sitesi tasarımı, ambalaj tasarımı, el ilanı, broşür / katalog, afiş ve gazete ilanı gibi konularda bilgilendirme desteği veriyoruz. 
 
KOBİLGİ hizmetlerimizin dışında müşterilerimizin iş hayatlarını doğrudan etkileyen konularda bilgilendirilme ve bir uzmana ulaşma ihtiyacından yola çıkarak “Uzman Danışman” hizmetini hayata geçirdik. Bu uygulama sayesinde müşterilerimizi işletmelerinde ziyaret ederek, çalışanlarımızın ellerindeki tabletler üzerinden birçok konuda yerinde destek sağlıyoruz. 
 
Bunun yanında, Garanti üye işyerlerimize etkin hizmet sunmak ve faaliyet gösterdikleri sektörde fark yaratmalarını sağlamak amacıyla, Garantili İşler web platformunu hizmete sunduk. Üye işyeri KOBİ’ler, platform sayesinde işlemlerini takip edip, satışlarını etkin bir şekilde yönetebiliyor. Bonus üye işyerleri de platform kapsamında mevcut müşteri ilişkilerini güçlendirip, ciro artışına destek olacak işyerlerine özel kampanyalar düzenleyebiliyor. 
 
Garanti Bankası olarak KOBİ’lerin dijitalleşmesini de oldukça önemsiyoruz. Bu kapsamda kredi dahil birçok sürecin, dijital kanallardan başlayıp sonlandırılma altyapısını oluşturduk. Bu sayede KOBİ’lere, şubeye gitmeden Garanti İnternet veya Garanti Cep üzerinden destek kredisi kullanım imkânı sunuyoruz. Uygulama, KOBİ’lere yoğun iş akışı içerisinde büyük zaman kazandırırken, uygun koşulları sağlayan müşteriler için kredi kullanımını tamamen dijital ortama taşıyarak iş yüklerini azaltıyor. Ayrıca elimizdeki veriyi en iyi şekilde kullanıp, bilgiye çeviriyoruz. Bu bilgiyle yine dijital kanallardan müşterilerimize kişiselleştirilmiş ürün teklifleri sunmaya başladık. Bu sayede KOBİ’lerin finansman ihtiyacını karşılamanın yanı sıra hayatını da kolaylaştıran, öncelikli olarak tercih ettikleri bankalar arasında yer alıyoruz.
 
KOBİ Bankacılığı altında girişimcilere de ayrı bir önem veriyoruz. Özelikle iş yapış şekliyle farklılaşmayı, bulunduğu sektöre inovatif bir ürün veya yaklaşım getirmeyi hedefleyen, etki alanı geniş, yüksek değer yaratma ve yatırım alma potansiyeli olan iş fikirlerinin hayata geçirilebilmesi için girişimcilerin desteklemesi oldukça önemli. Bu amaçla, GarantiPartners çatısı altında bu girişimlerin ivme kazanmalarını sağlıyoruz. Platform, Haziran 2016’da hizmete giren yeni merkezi GarantiPartners Girişimcilik Üssü ile yeni iş kuran ya da erken aşamadaki girişimcilere fiziki ofis imkânı sunuyor. Bunun yanı sıra mentorluk, özel eğitimler, Garanti ile işbirliği fırsatları, ticari referans, çeşitli danışmanlıklar, pazarlama ve PR destekleri, iş ağı kurma ve bulut hizmetleri gibi birçok alanda katkı sağlıyor.
 
 
Girişimcilerin, iş kurarken ya da kuruluştan sonraki aşamalar için doğru bir yol haritasına sahip olması için Garanti Yol Haritam’ı hayat geçirdik. Girişimciler, yolharitam.garanti.com.trweb sitemiz aracılığıyla, iş kurarken ya da kurduktan sonra ihtiyaç duydukları bilgilendirme desteğinin yanı sıra teknik, stratejik, finansal adımlar için de yönlendirme alabiliyorlar.
 

Garanti’ den Kobilere Özel Hizmetler Bitmiyor  - Laleli Dergisi