Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Söyleşi

Gülüş Tasarımı, Herkes İçin Ulaşılabilir Bir Şey

Güzel dişler, estetik bir gülüş ve doğallık hepsini kişiye özel hale getirmek çok önemli. Dentavenue Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hekimlerinden Beyza Yıldız ve Melih Yıldız ile yaptığımız röportajda merak ettiklerimizi sorduk. 
Günümüzde estetik anlayışı doğallığa kaymış durumda. Günümüzdeki diş estetiği trendleri nelerdir? 
Melih Yıldız:Günümüzde artık fonksiyonun yanında estetik de çok önemli. Günümüzdeki estetik anlayışı daha doğal, gençve dinamik olandan yana değişti. Güzel bir gülüş de genç ve dinamik bir duruşun önemli bir parçası. Bu nedenle artık gülüş tasarımı herkesin istediği ve daha önemlisi herkes için ulaşılabilir bir şey. Diş estetiği normları da günümüzdeki doğallığa kayan genel estetik anlayışını takip etmekte. Ancak bizim için her zaman en öncelikli olan kişilerin beklentileridir. Gülüş estetiği kişiye özel olarak, kişinin beklentileri doğrultusunda ve yüzüyle uyumlu olarak tasarlanmalıdır. Sonuçta genel estetik trendleri ne olursa olsun önemli olan insanın aynaya baktığında gördüğü gülümseme ile mutlu olması.
Ortodontik tedavi hakkında bilgi verebilir misiniz? Ortodontik tedavi süreci günümüzdeki bu estetik anlayışından nasıl etkilendi? 
Beyza Yıldız:Ortodontik tedavi çeneler arası ilişkinin bozulmuş olduğu veya diş çapraşıklıklarının bulunduğu durumlarda kendi diş dokumuzu koruyarak sağlıklı ve güzel dişler elde etmenin tek yolu. Ortodontik tedavi süreci zaman içerisinde kendini güncelleyerek daha estetik bir şekle büründü. İlk yapıldığı zamanlarda bütün dişler tek tek metal bantlarla kaplanırken zaman içerisinde küçük metal braketler kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise ortodontik tedavi artık neredeyse görünmez bir hal aldı. Estetik braketler dediğimiz safir braketler, şeffaf plaklar, lingual ortodonti gibi pek çok seçenek mevcut. Ayrıca ortodontik tedavinin sadece çocukluk ya da gençlik döneminde yapılan bir tedavi olduğu algısı da değişti. Artık hem kendi dişlerini korumak hem de güzel bir gülüşe ve sağlıklı dişlere sahip olmak isteyen pek çok erişkin birey ortodontiye yönelmekte. Her yaştan, her meslek grubundan, güzel bir gülüş isteyen herkes metal görüntüsünden çekinmeden bu tedaviyi yaptırabilir.
 

Gülüş Tasarımı, Herkes İçin Ulaşılabilir Bir Şey - Laleli Dergisi