Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Söyleşi

Kızlarımla aynı sahneyi paylaşmak gurur verici

Samida, Gürcü dilinde‘üç kız’ anlamına geliyor. Müzisyen Bayar Şahin’in üç kızı Damla, Yudum ve Tamara müzik ile çocuk yaşlarında tanıştılar. Uzun yıllar babalarıyla birlikte sahne alan kardeşler, 2017 yılında Samida’ yı kurdular. Babalar gününe özel röportajımızda müzisyen bir aileyi konuk ediyoruz.
Müzik ile çocuk yaşta tanışan Damla, Yudum ve Tamara Şahin haziran sayımızın konuğu. Bu üç güzel sese sormak istiyorum müzik sizin için ne anlam ifade ediyor? 
Damla: Müzik bizim için aslında her şey demek. Çok severek yaptığımız mesleğimiz, duygularımızı ifade etmek için kullandığımız bir araç, kendimizi anlatma yöntemimiz. Müzikle kendimi güvende hissediyorum. Karanlık bir tünele girsem; içimdeki müzikle sanki önümü görebilir ve hemen oradan çıkabilirmişim gibi geliyor.
Yudum: Kendimi bildim bileli müzik hayatımın içinde. Arkadaşımız, sırdaşımız gibi müzik bizim için. Sanki ete, kemiğe bürünmüş bir canlı gibi. O da büyüyor,gelişiyor bizimle beraber. Mesela 1 yıl önce yaptığımız müziği bile dinleyip; gelişime açık buluyoruz ve daha da iyisini yapacağımıza inanarak, üstüne çalışıp daha iyisini yapıyoruz. Dediğim gibi müzik de bizimle birlikte gelişiyor, büyüyor.
Tamara: Eğitim hayatımız, aile yaşamımız, arkadaş ortamımız hep müzik etrafında dönüyor aslında. Kemanım sürekli yanımda, benimle bütünleşti. O olmadan sokakta yürürken bile kendimi eksik hissediyorum.
Duru sesinizin yanı sıra birçok enstrüman çalıyorsunuz. Müzik ailenizde, işinizde her yerde… Gelecek planlarınız, Samida’ yı taşımak istediğiniz yer neresi? 
Yudum: Hayalini kurduğumuz bir hedef muhakkak ki var. Bu yolları yürürken doğru ve sağlam adımlarla ilerlemek çok önemli bizim için. Yaptığımız işle ilgili yapılan her yorumu dikkate alarak ilerlemeye çalışıyoruz ve bu anlayışla müziğimizi daha da geliştirip dünya müziğinin bir parçası olmak hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda heyecanımızı arttıran gelişmeler var.
 
Tamara: Şu an bazı Avrupa ülkelerinde yapılan ulusal festivallerle de görüşmelerimiz devam ediyor.
 
Damla: Yaptığımız müziğe büyük emek veriyoruz. Müzisyen arkadaşlarımızla birlikte özverili ve titiz çalışıyoruz. Emek verdiğin ve inandığın bir proje için hayal kurmak çok güzel. Çünkü o hayalleri gerçekleştirecek gücünün olduğunu biliyorsun ve bunun için daha çok çalışıyorsun. Çalışma özverin ve hayallerin birbirini tetikliyor hep. Bu harika bir döngü!
 
Albüm çalışmanızdan bahseder misiniz? 
Damla: Albümdeki her eser yeni doğmuş bebek gibi bizim için. Donanımlı ve çok başarılı bir orkestramız var. Ali Kazım Akdağ müzik direktörümüz, orkestra düzenlemelerimizi kendisi yapıyor. Baran Aşık, Efgan Rende, Burak Demir, Ersin Killik ve İlhan Özgür’den oluşmakta orkestramız. Birlikte müzik yapmaktan çok keyif alıyoruz. Hepimiz birbirimize ve yaptığımız işe çok inanıyoruz. Albümümüzü dinleyenler eminiz ki bizim enerjimizi hissedecekler.
 
Yudum: Albümde; hem hüzünlü, hem eğlenceli, hem de çok güzel sevda türküleri yer alıyor. 
 
Tamara: Dinleyicilerimizi hissiyatı yüksek, her duygunun en üst seviyede yaşandığı bir albüm bekliyor. Biz söylerken ve çalarken hüznü de mutluluğu da en derinde hissediyoruz.
 
‘Kızlarımla aynı sahnede olmak gurur verici’
Haziran sayımız babalar gününe özel olacak. Bayar bey, kızları kendinden etkilenmiş şanslı bir babasınız fikirlerinizi alabilir miyiz? Kızlarınızla sahnede olmak nasıl bir duygu? 
O zaman ben de derginizin aracılığıyla tüm babaların Babalar Günü’nü kutlarım ve size de teşekkür ederim, bu fırsat için.Evet gerçekten de şanslı bir babayım. Öncelikle sevdiğim bir mesleğim var. Ben mesleğimi yaptım bugüne kadar, halen de mesleğimi yapmaktayım. Bir de çocuklarımın üçünün de benim mesleğimi sevmeleri, mesleğimden, benden etkilenmeleri çok güzel bir duygu, mutluluk ve gurur. Çocuklarım başka bir meslek de seçebilirlerdi onda da başarılı olabilirlerdi belki, yine gururlanırdım ama benim mesleğimi yani başka bir taraftan bakarsak sanatı seçmeleri; insanların kalplerine, ruhlarına dokunmaları başka bir güzellik, anlam ve derinlik benim için, bundan dolayı çok mutluyum.
Kızlarımla uzun zaman sahne aldık. Şimdi artık kendileri sahne alıyorlar, konser yapıyorlar.Beraber sahne aldığımızda kendimi çok güçlü hissediyordum kızlarımı anons etmek onlarla yan yana aynı sahnede Türküler icra etmek hem keyifli hem de gurur verici. Bu tablo çağdaş bir tablo biz birçok konuda örnek olmaktan gurur duyuyoruz. Ben bir baba olarak bu çağdaş tablodan gurur duyuyorum.
 

Kızlarımla aynı sahneyi paylaşmak gurur verici  - Laleli Dergisi