Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Söyleşi

Sektörün Sesi: İHKİB yeni Başkanı Mustafa Gültepe

İHKİB okullarından bugüne kadar yaklaşık 6 bin gencimizi mezun ederek sektöre kazandırdık. 17 milyar dolarlık ihracatımızda onların alın teri, emeği ve bilgi birikimi var. Mesleki eğitim almış donanımlı gençlerimizle birlikte katma değerli üretimimiz yükseliyor, tasarım ve inovasyon gücümüze güç katılıyor. Orta vadede 60 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşmada da 6 bin mezunumuz itici güç olacak. Onlarla birlikte hedefe çok daha hızlı ulaşacağımıza inanıyorum. Eğitim sürecinde olduğu gibi profesyonel hayatlarında da gençlerimize desteğimizi sürdüreceğiz.

 

Her yıl düzenlenen Koza Genç Moda Tasarım Yarışması sayesinde birçok yeteneği sektöre kazandırıyorsunuz.Tasarımcı-endüstri iş birliğinde küresel ölçekte kazanımlar neler olacak?

İHKİB’in ülkemize kazandırdığı ve geçtiğimiz günlerde 26’ıncısını düzenlediğimiz Koza Genç Moda Tasarımcıları Yarışması için Türkiye’deki tüm tasarım yarışmalarının ilham kaynağı ve anası diyebiliriz. Gururla söyleyebilirim ki bugün ülkemiz moda endüstrisine damgasını vuran tasarımcıların büyük bölümü Koza’dan çıktı.

İHKİB olarak biz tasarımın gücünü en önce keşfetmekle kalmadık, moda endüstrisinin akademik düzeyde eğitilmiş iş gücü ihtiyacını karşılamak için İstanbul Moda Akademisi’ni (İMA) kurduk. Tasarımlarımızı küresel vitrine çıkarma hedefiyle İstanbul Moda Haftası’nı başlattık. Bugün Mercedes-Benz FashionWeek İstanbul (MBFWI) olarak yoluna devam eden organizasyon, dünyada sayıları 130’u bulan moda haftaları arasında yedinci sırada yer alıyor.

Koza, İMA ve MBFWI üçlüsü İHKİB’in geleceği önceden kurgulama gücünün, tasarım odaklı büyüme stratejisinin ve 60 milyar dolarlık ihracat hedefinin ana taşıyıcı kolonları. Hazırgiyim Sektörü Vizyon Belgesi ışığında geliştirdiğimiz yeni stratejinin ve ihracatımıza 16 milyar dolar artı yazdıracak Dört Dörtlük Planı’mızın itici gücünü de yine tasarım odaklı büyüme oluşturuyor. Tasarımcı-endüstri iş birliği ile yakın gelecekte kilogram başına ihracat birim fiyatını 20 dolardan 30 dolara çıkarırken, küresel ölçekte 5 marka yaratarak moda endüstrimizin dünyadaki algısını çok daha yukarılara taşıyacağız.

 

 

Sektörün Sesi:  İHKİB yeni Başkanı Mustafa Gültepe  - Laleli Dergisi