Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Söyleşi

Sektörün Sesi: KYSD Başkanı Dr. Murat Özpehlivan

Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği (KYSD)1995 yılında, emeğini ve sermayesini Türk Tekstil ve Hazır Giyim Sektörünün hizmetine sunan sanayicilerin bir araya gelmesi ile kuruldu. KYSD, bu yıl 3. kez 'Tekstil Aksesuarları Trend ve İnovasyon Etkinliği'programıyla yan sanayicileri bir araya getiren lokomotif görevini sürdürüyor. KYSD Başkanı Dr. Murat Özpehlivan’ a sektöre ait merak ettiklerimizi sorduk.
 
Üniversite-Sanayi işbirliğini artırmak için projeleriniz var. Bunlardan bahseder misiniz? Üniversite ile sanayiyi bir araya getirmek neden önemli?
 
Ülkemizde tartışılan en önemli konulardan birisi üniversite-sanayi işbirliğidir. Üniversitelerimizin teknik birikimleri, bilgiye ulaşma kolaylıkları ve teknolojik altyapıları sanayinin uygulama becerisi, saha tecrübesi ve hızı ile birleşince ortaya büyük bir sinerji çıkmaktadır. Göreve geldiğimiz günden bu yana üniversite-sanayi işbirliğine önem veriyoruz. Bu anlamda geçtiğimiz yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Trend ve İnovasyon Etkinliği’ni Okan Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü işbirliğinde daha efektif bir yapıya büründürdük. Öğrenciler konfeksiyon yan sanayi ürünlerinden tasarımlar geliştirirken hem bilgilerini uygulamaya dökme imkanı buluyorlar hem de etkinliğimizi renklendiriyorlar. Sanayi ve tasarım etkinliğimizle değer kazanırken üniversite açısından da iş dünyasına dokunulmuş oluyor.
 
Askı, astar, dar dokuma, düğme, etiket, fermuar, iplik, tela, kapitone… Yan sanayi deyince geniş bir alan var. Üreticileri bir araya getiren tek derneksiniz. Bu alanda size düşen sorumluluklar neler, planlarınızdan bahseder misiniz?
 
Derneğimiz üye profili anlamında dünyada bir eşi benzeri daha olmayan bir kuruluş. Birçok alt segmenti bir arada toplayan ve bunları belirli bir uyum içerisinde geleceğe yönelten bir yapımız var. Girdilerimiz kısmen ortak olsa da hedef kitlemiz genel anlamda örtüşüyor. Böylesine özgün bir yapı içerisinde mevcut gücümüzü ortaya çıkarmak asli görevimiz oluyor. Dernek olarak sektörümüze uzun yıllardır birçok değer sunma başarısı gösterdik. Sektörümüzün bilinirliği, marka değeri ve uluslararası alandaki rekabet gücünü arttırma adına birçok faaliyet ortaya koyduk. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz Trend-İnovasyon etkinliğimizdir. Her yıl büyüyen bu etkinliğimiz yoluyla sektör firmalarımızı yerli/yabancı birçok alıcıyla buluşturuyor, onlara yepyeni kapılar açıyoruz. Ayrıca sektörün trend yönünü belirliyor ve daha inovatif ürünler geliştirilmesi adına rekabet platformu oluşturuyoruz. Bu yıl dördüncüsünü düzenleyeceğimiz etkinliğimiz yine dünya çapında tek olma özelliği taşımaktadır. 
 

Sektörün Sesi: KYSD Başkanı Dr. Murat Özpehlivan - Laleli Dergisi