Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Söyleşi

Sürsün Bahar İle Karşımızda Can Kazaz

Bağımsız müziğin başarılı isimlerinden Can Kazaz, yeni albümü için gün sayıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü araştırma görevlisi ve bağımsız müzik dünyasının önemli isimlerinden Can Kazaz, “Sürsün Bahar” albüm ismini2014'te vefat eden babası için yazdığı şarkıdan alıyor. Can Kazaz ile bağımsız müziği ve yaptıklarını konuştuk.
İstanbul sizin için özel… Peki, sevdiğiniz ülkeler, şehirler hangileri?
İstanbul çoğunlukla negatif anlamda özel benim için. Doğup büyüdüğüm, var olduğum yer tabii. Litvanya'nın başkenti Vilnius'un çok özel bir yeri var. Erasmus yapmak için gittim ve hayatımın en güzel zamanlarını geçirdim. Sürekli özlediğim bir şehirdir. Öte yandan New York'ta sadece günübirlik zaman geçirdiğim için içimde kalmış bir yanı var. Berlin keza “bir büyükşehir nasıl güzel ve yaşanılabilir olur?” sorusunun cevabı gibi. Öte yandan kış zamanlarını eksilerde geçiren ülkelerin çoğunu seviyorum diyebilirim. 
Çanakkale’de bir köye yerleşme kararını nasıl verdiniz? Şuan günleriniz nasıl geçiyor?
Dört beş yıllık bir düşünme, gezme, inzivaya çekilme süreçleri sonrası karar verdim. Doğayla ilişki kurmuş birçok insanın düşüncelerini ve hatıralarını hem okudum hem de ziyaret ederek gözlemledim. Araştırdım, ardından deneyimlemeye başladım. Kendimi daha iyi, sağlıklı ve güçlü hissettiğimi farkettim. Kırsal yaşamdaki zorlukları, şehir yaşantısındaki zorluklara tercih edeceğimi farkettim ve göç ettim. Günlerim hayvancılık yapan arkadaşlarıma zaman zaman yardımcı olarak geçiyor. Müzik kariyerimle ilgili takip etmem ve yerine getirmem gereken işlerim oluyor. Günlük rutinde çalışıyorum diyebilirim. Fiziksel işlerden arta kalan zamanda şehirli alışkanlıklarımdan vazgeçmiş değilim. Film, oyun, müzik, kitap ve tefekkür gibi beni besleyen şeylere yöneliyorum.
Konser ve festivallerde sık sık yer alıyorsunuz. Sahnede olmak nasıl bir his? 
Sahnede olmak müzikte benim için hep en zor olanı oldu. Çok fazla ilgi çekmeyi, ilginin odağı olmayı, gözlerin üzerimde olmasını sevemedim. Yine de zamanla içinde bulunduğum duruma teslim olmayı öğrendim. Haliyle kaptırıyorum kendimi ve tadını çıkarıyorum. Yüzlerce binlerce kişinin şarkılarıma eşlik ettiğini, heyecan duyduğuna tanıklık etmek çok etkileyici ve motive edici. Başlarda performansımı düşürecek kadar çok heyecanlı olurdum sahneye çıktığımda, artık kendimi daha rahat hissediyorum. Deneyim ve özgüven kazandıkça sahnede olmak güzelleşti benim için.
“Sürsün Bahar” yeni albümünüzden biraz bahseder misiniz? 
Sonbaharla beraber dinleyebileceksiniz. Her anlamda içime sinen, her bir parçasına ayrı sevgi duyduğum bir albüm oldu. Muazzam müzisyenler ve teknisyenlerle çalıştım. Gelecek tepkileri merakla bekliyorum. Yine pastoral, yolculara eşlik edebilecek bir albüm oldu. Hep yollardaydım bu albümdeki şarkıların sözlerini yazarken. Akustik enstrümanlar çok ağırlıkta ve albümde çoğunlukla düşük tempolu, dramatik şarkılar var diyebilirim. Adını 2014'te vefat eden babam için yazdığım şarkıdan alıyor.
 
 
Mutlu etmek için en büyük aracınız nedir?
Umutla yaşamak.
5 yıl sonra neyi değiştirmek istersiniz?
Bir süredir öyle karmaşık bir değişimin içindeyim ki beş yıl sonrasını düşünemiyorum bile.
Duymaktan çok hoşlandığınız kelime?
“Mutluyum”
Değiştirmek istediğiniz kötü huyunuz?
Doğru bildiğimi her durumda söylememem lazım. Söz gümüşse sükut altındır.
İkna cümleniz?
Sağlam bir argüman sonrası; “Daha iyi bir seçenek varsa söyle”
Yalan söylendiğini anladığınızda tepkiniz?
İnanmış gibi yapmak ve o yalanla ilgili acil önemler almak.
En hoşlandığınız manzara?
Yüksek bir yerden veya bir vadiden gözüken denize veya göl. Kar varsa tadından yenmez.
En hoşlandığınız ses?
Yağmur sesi.
Hangi meslek tam size göre?
Müzisyenlik.
Şuan olmak istediğiniz yer?
Sakin ve huzurlu herhangi bir yer.
İyiki var dediğiniz kötü huyunuz?
Kırıcı bile olsa istemediğimde reddetmekten hiç sakınmamak.
Mutsuzluk nedir?
Hayatta mutlu olmaya değer ve sevgi içeren hiçbir şahitliğin kalmadığına ikna olmaktır.
Hayatınızın 'dönüm noktası' diyebileceğiniz an?
Müzik okumaya karar verdiğim an, o anlardan bir tanesi.
Kahramanınız?
Bu soruya cevap ararken “kahraman” kelimesinin anlamını kaybettim. Bilemiyorum.
 

Sürsün Bahar İle Karşımızda Can Kazaz   - Laleli Dergisi