Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Tasarımcı

Modern, Kolej, Genç Ve Spor Giyinen Erkekler İçin; ‘GÖKHAN YAVAŞ’

Moda dünyasında sağlam adımlarla ilerleyen genç ve yetenekli bir isim Gökhan Yavaş…2016 yılında Koza Genç Tasarımcılar yarışmasında ‘#instaplastic’ adlı abartıya ve plastik hayatlara vurgu yaptığı koleksiyonu ile ikinci oldu ve ismini duyurdu. Kendi ismiyle markasını birkaç ay önce kurmaya karar verdi. Modern, kolej, genç ve spor giyinen erkeklere hitap eden ‘Gökhan Yavaş’ ile Nişantaşı’nda kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gökhan Yavaş, genç yaşınıza rağmen moda dünyasında sağlam adımlarla ilerliyorsunuz tasarımlarınızdan biraz bahseder misiniz?                                        

Form ve şekillerde tasarımsal detaylardan daha çok, kullanılan malzeme ve kumaş dikkatimi çekiyor. Tasarlanan basic modelleri, kullanılan kumaş, baskı ve farklı tekniklerle avangard tarzdaki ürünlere dönüştürmeyi amaçlıyorum.

‘GOKHANYAVAS’ markasının tasarımlarını nasıl tanımlarsanız?

GOKHANYAVAS’ markasının tasarımlarını modern, kolej, genç ve spor erkek çizgisi olarak tanımlayabiliriz.

Tasarım ve moda alanında ileride hedefleriniz nelerdir?                              

Yakalamak istediğim erkek çizgisinin bilinirliğini daha da arttırmak, tüketiciyle ürünlerin buluşmasını sağlayan satış noktalarında yer almak ve markamı global pazarda ilerletmek ilk hedefim.

Erkek ve kadın iki tasarım da çalışıyorsunuz, size hangisi daha çok keyif veriyor? İleride herhangi birine ağırlık vermeyi düşünüyor musunuz?                                   

 Geçmişte her ne kadar kadın giyim üzerine çalışmış olsam da artık erkek giyim tasarımcısıyım diyebilirim. Yapmış olduğum modellerin kalıp çalışmaları, erkek kalıplarından yola çıkıyor. Fakat günümüzde moda algısının değişiyor olması, yaptığım tasarımları kadınların da kolaylıkla kombinleyebileceğini gösteriyor.                                                                                           

Farklı teknikleri kullanmayı seviyorsunuz. Kumaş ve kullandığınız tekniklerde en çok ne tercih ediyorsunuz?                                                                    

Kumaşlar ile 3 boyutlu hale gelen tasarımlarımda *baskı ve desen tasarımları *deri & kürkü ikiliği *su geçirmez scubanın birleşimi en çok tercih ettiğim teknikler.

Tasarımlarını takip ettiğiniz yerli ve yabancı isimler, markalar nelerdir?                

Genç bir tasarımcı olarak öngörü ve ilham almak için takip ettiğim tasarımcılar ve markalar; KTZ, SIBLING, ASTRID ANDERSON, CHRISTOPHER REABURN, CHRISTOPHER KANE, Y-3 vb…

Şuan herhangi bir markaya ürün hazırlıyor musunuz, tasarımlarınıza nasıl ulaşılabilir?

Şu anda FINEAPPLE ve COOLBEAR adındaki iki markanın hazır giyim koleksiyon tasarımlarına destek veriyorum. GOKHANYAVAS markası olarak;  yakın zamanda Türkiye'nin öncüsü multibrand firmasıyla bir anlaşma sürecindeyiz, ayrıca önemli butikler ve yurt dışındaki önemli cornerstore'larda yer alacağız.

İstanbul’ da tekstilin kalbi olan Laleli hakkında ne düşünüyorsunuz?                     

Laleli ihracat pazarı için önemli bir nokta, uluslararası pazarda daha fazla kişiye ulaşabilmenin adeta en temel yeri. Birçok uluslararası firma ülkemizde başka bir noktayı ziyaret etmeden direk Laleli'ye gelip satın almalarını gerçekleştiriyor. İlerleyen zamanlarda bu önemli noktada yer almayı tabi ki biz de düşünüyoruz.

Türk tekstilinin şuan durumu nelerdir?  Türkiye’de moda yapmak keyifli mi? Avantajları ve dezavantajlarını sırlamanızı istesek neler söylersiniz?              

Türkiye’de tekstil ve moda,  gün ve gün büyümeye devam ediyor. Moda tasarımı ve tasarımcı anlamında yeni yeni şekilleniyoruz. Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde bölümlerin açılması, moda etkinlikleri ve İstanbul FashionWeek’in düzenleniyor olması, aslında Türkiye’nin bakış açısının değişmeye başladığının göstergesidir. Ülke olarak "üretici" konumundan çıkıp, "tasarlayan-tasarımcı" olarak anılıyoruz. Böyle bir oluşumun içerisinde yapmış olduğum işlerle yer alarak, çok özel ve doğru bir adım attığımı düşünüyorum.

Gökhan Yavaş kimdir?

22 Kasım 1988 İzmir doğumluyum. 2007 yılında AYDIN Yüksel Yalova AGSL  “okul birinciliği”, ardından 2012 yılında İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü’nden mezun oldum. Sektöre ön hazırlık olarak görülen stajlarımı, Türkiye’nin önde gelen firmalarında gerçekleştirdim. En son, 2013 yılında İstanbul Moda Akademisi’nde “”Deri Giyim, Ayakkabı ve Aksesuar Tasarımı” eğitimi aldım. Bu modayla dolu olan süreçte kendimi geliştirmek için yarışmalara, etkinliklere ve festivallere katıldım.  Şu anda “Tornado Deri Tekstil” firmasında tasarımcı olarak çalışmaktayım.

 

Modern, Kolej, Genç Ve Spor Giyinen Erkekler İçin;  ‘GÖKHAN YAVAŞ’ - Laleli Dergisi