Ana Sayfa

>

Röportaj

>

Tasarımcı

Siyah, beyaz ve gri tasarımlarıyla konforlu kimliksiz ve şık… ‘HASAN KOCA’

Hasan Koca, Unisex tasarımlarıyla konfor ve şıklığı buluşturuyor. Siyah, beyaz ve gri tasarımları, özellikle deriyi modern kullanımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Hasan Koca ile markasını, tasarımlarını konuştuk.    

‘Hasan Koca’ markasından bize biraz bahseder misiniz?

‘Hasan Koca’ üniversite son sınıfta kurdum. Markamı ilk kurduğum zaman sadece Unisex Deri Çanta ve Aksesuar tasarımları yapıyordum. Tasarımlarımı 2012 yılında İstanbul’un 7 farklı noktasında ki Designer Store’ lerde satılıyordu. 2013 yılında Beyoğlu Tünel’de butiğimi açtım. 1 yıllık sürecin sonunda giyim tasarımları da yapmaya başladım. Bugün Nişantaşı’nda Hasan Koca Fashion Studio olarak hizmet veriyoruz. Türkiye’nin önemli birçok noktasında tasarımlarım satılıyor ve New York’ta 1 Designer Store ile anlaşmamız var.

Tasarımlarınızın hazırlık sürecinden bahseder misiniz?

Tasarım sürecim genelde hikâye ile başlar. Bu hikâyeler, bir sanatçının eserinden tutunda çok soyut bir kavramın üzerinden de çıkabiliyor. Ben tasarımdan önce her zaman bu hikâyelerin sonuna kadar gitmeyi ve her şeyini bilmek isterim. Elimde yeteri kadar veriyi topladıktan sonra hikâyenin benim zihnimde kıyafetlere dönüşmeye başlar. Ve koleksiyon için malzeme araştırmalarımı yaparım. Dikiş teknikleri üzerine düşünürüm. Bunu yaparken markamın ilk başladığım yıllardan itibaren çizgisini korumaya da özen gösteririm. Tasarım, doğru malzeme, kalıp ve işçilik ortaya çıktığı zaman süreç tamamlanır.

En çok kullandığınız malzeme ve renk nedir?

Deri ve dokuma ve örme doğal kumaşları koleksiyonumda ağırlıklı olarak kullanıyorum. En çok kullandığım renkler siyah, beyaz ve gri.

Unisex çantalarınız son dönemde çok dikkat çekti. Yeni nesil erkekler giyimine özen gösteriyor diyebilir miyiz?

Son dönemde erkeklerin giyim ve bakımlarına önem verdiğini söyleyebiliriz. Hatta erkeklerin kadınlardan giyim konusunda daha kararlı olduklarını düşünüyorum.

 Murat Boz, Murat Dalkılıç, Kemal Doğulu… Göz önünde olan isimlere tasarım hazırlarken birinci öncelliğiniz nedir? 

Ürün hazırlarken en önemlisi kişiyi tanımak gerekiyor. Ürünü giyeceği yer, yapacağı dans figürleri hepsini bilemek isterim. Çünkü estetik ve dikkat çekici gözükmenin yanında rahatlık, hareket alanı da önemsenmeli. Tasarımın en önemli parçası işlevsellik... Konforun üzerine tasarımınızı inşa edebiliyorsanız çalıştığınız kişiler sizi tercih etmeye devam edeceklerdir.

Siyah, beyaz ve gri tasarımlarıyla konforlu kimliksiz ve şık…  ‘HASAN KOCA’ - Laleli Dergisi