Ana Sayfa

>

Yaşam

>

Danışman

Sigara Bağımlılığı Her Geçen Gün Artıyor

 

Mart ayının ilk haftası ‘Yeşilay Haftası’ olarak kabul ediliyor. Sigara ile mücadele her geçen gün artsa da sağlık verileri de göz korkutuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün “dünyanın en hızlı yayılan ve en uzun süren salgını” olarak ifade ettiği sigara, ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu halini aldı. Ülkemizde sigara kullanım rakamları her geçen gün korkutucu boyutta ulaşıyor. Yapılan araştırmalar, 15 yaş üstü erkeklerin % 62,8, kadınların % 24,3, tüm nüfusun ise % 43,6’sının sigara kullandığını gözler önüne seriyor.

 

 

Çocukların ve ergenlerin sigaraya başlama nedenleri ise sosyal çevrede kabul görme ve çoğu psikolojik sebepler. Uzmanlar, gençler arasında sigaranın hızlı yayılmasını şu sebeplere bağlıyor; düşük benlik saygısı, okul problemleri, akran etkisi, aile büyüklerinin sigara içmesi, özendirici olması, bir gruba dâhil olma kaygısı, bir büyüme sembolü olarak görülmesi, imaj kaygısı, kendini değersiz algılama…

Memorial Şişli Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Uzman Klinik Psikolog Gizem Mine Çölümlüsigara bağımlılığı ve altında yatan nedenleri anlattı.

 

 

Başlama yaşı 10'a düştü

Toplumsal, ekonomik ve sosyokültürel etmenler nedeniyle nikotin bağımlılığı sık gelişebilmekte ve Türkiye’de sigara başlama yaşının 10-11 sınırına indiği tahmin ediliyor.

 

 

Ulaşım kolaylığı en büyük sorun

Sigara ulaşım kolaylığı, fiyatı ve diğer bağımlılık biçimleriyle karşılaştırıldığında ekonomik, hukuksal ya da ruhsal düzlemde daha az soruna yol açmakta.

 

 

Sigarayı kendi başına bırakanların %98’i tekrar başlıyor

Yapılan araştırmalara göre her yıl sigara içenlerin % 70 ’i bırakmayı düşünüyor. Ancak bu süreci herhangi profesyonel bir yardım talep etmeden kendi başına deneyenlerin %98’i sonraki bir yıl içerisinde yeniden sigaraya başlıyor.

 

 

Sigara Bağımlılığı Her Geçen Gün Artıyor  - Laleli Dergisi