Ana Sayfa

>

Yaşam

>

Davranış

Dur, Düşün Ve Yeniden Başla!

Yeni yıl ile birlikte yeni kararlar almanın tam zamanı. Çağımız insanının en büyük sorunlarından biri yoğun koşuşturmaca ve stres olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, stres ve makul oranlardaki sıkıntıların kişinin kendini geliştirmesi için aslında bir fırsat olduğuna dikkat çekiyor. Bir önceki yılın muhasebesinin yapılması gerektiğinin de altını çizen Prof. Dr. Tarhan, “Çağımızda kişiye en zarar veren, yoğun ve rutin hayat şartları ve koşturmaca. Yapılması gereken şey bu maratona biraz ara vermek. Dur, düşün ve yeniden başla yapılmalı.” tavsiyesinde bulundu.

 

Zaman zaman fabrika ayarlarına dönülmeli

 “Nasıl ki belirli zamanlarda bir cihazın fabrika ayarlarına dönmesi faydalıysa, insan için de bu böyle. Hatta buna inovasyonda “%15” kuralı deniliyor. Bir insan 100 dakika bir şey yapıyorsa, 15 dakika o yaptığı iş hakkında düşünmesi gerekiyor.”

 

 

Kendinizi Yenilemeyi Unutmayın

“Beynimizin kendini programlama özelliği var. Eğer biz kendi kendimizi programlamazsak dış olaylar bizi programlıyor. Kendimizi yenilemek aslında kendimizi programlamak ve güncellemektir. Bunun için, insanın hayattaki zamanını verimli kullanması ve bunun sonucunda da belli bir yaşa geldiği zaman geçmişe baktığında dolu dolu bir hayat geçmişi bırakabilmesi önemli.”

 

Kişiyi İç Engeller Etkiler

 “Bunun için içimizdeki engelleri aşabildiğimiz zaman aslında dış engellerden çok bizi engelleyen iç engellerdir. İnsanın yapabileceği birçok yeteneği bu köreltiyor insanın içerisinde. Tabii bunları yaparken bir üçlü var: İdealizm, realizm, aktivizm üçlüsü. Bir insanın idealleri olacak. Hayal kursun, idealleri olsun. Ama hayal kurarken tabii bir ayağı yerde olsun. İkinci ayak da kişinin hem idealist hem realist olması. Üçüncü ayak da aktivizm.” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın önerilerinden sonra konuyla ilgili bir filim önermek istesek bu kesinlikle Demolition (Yeniden Başla) olacaktır. 2015 yapımı filimde başarılı bir yatırım bankacısı olan Davis (Jake Gyllenhaal), karısını talihsiz bir trafik kazasında kaybeder. Kayınpederi, aynı zamanda çalıştığı yerin sahibi olan Phil'in (Chris Cooper) tüm çabalarına rağmen Davis eski hayatına geri döndürmeyi başaramaz. Bir yiyecek otomatı şirketine yazdığı şikâyet mektubu, giderek kişisel itiraflara ve kendi hayatını sorguladığı bir bilançoya dönüşür. Bu mektuplar müşteri temsilcisi Karen'ın (Naomi Watts) dikkatini çeker. Karen ve oğlu Chris'in yardımıyla Davis, yeni bir başlangıç yapabilmek için sıfırdan başlamak gerektiğini kabul eder.

 

 

Dur, Düşün Ve Yeniden Başla! - Laleli Dergisi